Δρομολογήθηκε το έργο ανακατασκευής του χλοοτάπητα στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας

25/08/2017

Ο Δήμαρχος κ. Φωτ. Αλεξάκος υπέγραψε τη σύμβαση με τον ανάδοχο, ενώ εξετάζεται θετικά το αίτημα της ΠΑΕ Αναγέννησης οι εργασίες να ξεκινήσουν την Άνοιξη

Τη σύμβαση με τον ανάδοχο του έργου, ανακατασκευής του χλοοτάπητα του Δημοτικού Σταδίου προϋπολογισμού 120.000 €, υπέγραψε την Πέμπτη 24/8 ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος παρουσία του Αντιδημάρχου Τεχνικών Υπηρεσιών και Πολεοδομίας κ. Κων. Ξυλομένου και του Προέδρου του ΔΟΠΑΚ κ. Μιχ. Τάντου.

Το έργο χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων με προγραμματική σύμβαση που υπογράφηκε μεταξύ της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού του Δήμου Καρδίτσας και του Δ.Ο.Π.Α.Κ. και η συμβατική προθεσμία ολοκλήρωσης του έργου είναι 4 μήνες.

Σχετικά με το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης του έργου, η ΠΑΕ Αναγέννηση έχει υποβάλει αίτημα προς το Δήμο Καρδίτσας ζητώντας για διευκόλυνση της ομάδας σε σχέση με τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, το έργο να ξεκινήσει τον Απρίλιο.

Το αίτημα εξετάζεται θετικά από τη Δημοτική Αρχή, ενώ θετικός είναι και ο ανάδοχος.

Τι εργασίες θα εκτελεστούν

Σύμφωνα με τη μελέτη του έργου που συντάχθηκε από τη Δ/νση Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου προβλέπεται να γίνουν τα εξής :

-Αφαίρεση υπάρχοντος χλοοτάπητα μαζί με 30 εκατ. χώματος.

-Προμήθεια μεταφορά και τοποθέτηση γαρμπίλι (διαστάσεων 8-16mm), ύψους 10 cm, για τη σωστή λειτουργία του αποστραγγιστικού συστήματος.

-Προμήθεια μεταφορά και τοποθέτηση ρυζάκι (διαστάσεων 4-8mm), ύψους 5 cm, για τη σωστή λειτουργία του αποστραγγιστικού συστήματος.

-Τοποθέτηση εδαφικού προφίλ αμμώδους υποστρώματος (ποταμίσια άμμος πλυμένη κοσκινισμένη) ύψους 15cm, ενδεδειγμένου για ποδοσφαιρική χρήση.

-Η διάστρωση και ισοπεδοποίηση των αδρανών υλικών θα γίνει με ειδικό μηχάνημα λέιζερ καθώς και η δημιουργία κλίσεων

-Προμήθεια, μεταφορά και τοποθέτηση έτοιμου χλοοτάπητα σε μεγάλα ρολά.

-Εργασίες συντήρησης χλοοτάπητα(άρδευση, λίπανση, κούρεμα, βοτάνισμα και αντιμετώπιση εχθρών και ασθενειών).