16/11/2022

Με ιδιαίτερη θλίψη πληροφορήθηκα το θάνατο του συναδέλφου και φίλου Κώστα Παπαλού.

Ο Κώστας Παπαλός υπήρξε σε όλη του τη ζωή ένας ανιδιοτελής μαχητής των ιδεών και των αξιών του. Η αγάπη για τον τόπό του, τον οδήγησε από νωρίς στο χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, με τον οποίο συνδέθηκε με πάθος. Δυναμικός, πρωτοπόρος, ανιδιοτελής, πάντα διεκδικητικός, πραγματικός δημοκράτης και με βαθιά διάθεση προσφοράς ο Κώστας Παπαλός, ήταν συνολικά αποδεκτός από την τοπική κοινωνία.

Ο Καρδιτσιώτικος λαός τον τίμησε με την εμπιστοσύνη και την προτίμηση του αναθέτοντας του επί δυο τετραετίες την ευθύνη διοίκησης αρχικά του Δήμου Κάμπου και στη συνέχεια του Δήμου Καρδίτσας. Ο Κώστας Παπαλός υπηρέτησε την Αυτοδιοίκηση με αφοσίωση, πάθος και όραμα για την Καρδίτσα, σφραγίζοντας με το έργο του τη σημερινή της φυσιογνωμία και αφήνοντας μας μια σημαντική παρακαταθήκη.

Η απουσία του είναι μια πολύ μεγάλη απώλεια για όλους μας, μια πολύ μεγάλη απώλεια για την Αυτοδιοίκηση, μια μεγάλη απώλεια για το Δημοτικό συμβούλιο της Καρδίτσας και τη ΔΕΥΑΚ στην οποία ήταν μέχρι τελευταία στιγμή πρόεδρος.

Για όλους, όσοι ασχολούμαστε με τα κοινά, η μνήμη του, το έργο του και ο τρόπος σκέψης του, θα αποτελεί πηγή έμπνευσης. Εκφράζω τα θερμότερα συλλυπητήρια μου στην οικογένειά του. Ως ελάχιστη ένδειξη τιμής προτείνω στο σώμα τα κάτωθι:

Σχετικά έγγραφα