22/06/2021

Β. Τσιάκος: Είναι μια πραγματικά δύσκολη στιγμή για τους αγρότες μας

Στις πληγείσες αγροτικές περιοχές του Δήμου Καρδίτσας βρέθηκε το απόγευμα της Κυριακής και το πρωί της Δευτέρας ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος. Ο Δήμαρχος ενημερώθηκε επισκέφτηκε τα αγροκτήματα των Κοινοτήτων που «χτυπήθηκαν» από τη χαλαζόπτωση και τους ανέμους της περιοχής, συμμετείχε στη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Περ. Ενότητας και στη συνέχεια δήλωσε: «Η περιοχή μας χτυπήθηκε το απόγευμα της Κυριακής από ένα έντονο καιρικό φαινόμενο. Δυστυχώς οι αγρότες μας υπέστησαν σε αρκετές περιπτώσεις ολοκληρωτική καταστροφή. Χιλιάδες στρέμματα καλλιεργειών δεν θα δώσουν ούτε ένα κιλό βαμβάκι, ούτε ένα κιλό καλαμπόκι, παρά το γεγονός ότι οι αγρότες μας και έσπειραν κανονικά και έκαναν σχεδόν το σύνολο των καλλιεργητικών εξόδων. Η πολιτεία θα πρέπει να σταθεί στο πλευρό τους. Ήδη επικοινώνησα τόσο εγώ όσο και οι υπόλοιποι θεσμικοί παράγοντες του Νομού με την διοίκηση του ΕΛΓΑ και την ενημερώσαμε για το μέγεθος της καταστροφής. Συγχρόνως ζητήσαμε την άμεση αποστολή γεωπόνων για να γίνουν εκτιμήσεις και να ξεκινήσει άμεσα η διαδικασία των αποζημιώσεων. Επιπλέον θα πρέπει να υπάρξει άμεσα μέριμνα και για τις ζημιές που έχουν υποστεί αγροτικές και κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις. Είναι μια πραγματικά δύσκολη στιγμή για τους αγρότες μας. Θεωρώ ότι η πολιτεία θα πράξει το χρέος της απέναντι τους».