Διατροφή στην Αρχαία Ελλάδα, υγιεινή διατροφή και καρποί της ελληνικής γης, στις παιδικές Βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας

11/07/2019

Πρωινό στη βιβλιοθήκη έκαναν τα παιδιά των Παιδικών Βιβλιοθηκών του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας, την Τετάρτη 10 Ιουλίου κι έμαθαν για τις διατροφικές συνήθειες των Αρχαίων Ελλήνων και το πρωινό των παιδιών στην Αρχαία Ελλάδα, στα πλαίσια των Καλοκαιρινών Δραστηριοτήτων Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας, με τίτλο «Δράσεις και… αποδράσεις, για ήσυχα και … ανήσυχα παιδιά».

Ψωμί- ελιά…για ανήσυχα παιδιά είχε σήμερα η παιδική βιβλιοθήκη Δημοτικού Διαμερίσματος «Αρτεσιανού». Αφού τελείωσε η σπορά, ο θερισμός, το αλώνισμα, το λίχνισμα… και η σοδειά ήταν καλή καθίσαμε στο χωράφι να ξαποστάσουμε τρώγοντας ότι είχε το σπίτι μας: ψωμάκι, ελιές και τη σπεσιαλιτέ μας σκορδάρι κοπανιστό σε γουδί με σκόρδο, νερό κρύο, λάδι, ξύδι και” Παναγιά μου τι ωραίο που είναι”.

Ζήσαμε μια διαφορετική διατροφική εμπειρία όπως οι παππούδες μας έτρωγαν τον προηγούμενο αιώνα. Τα παιδιά έβαλαν στην καθημερινή τους ζωή προϊόντα της ελληνικής γης: ψωμί, λάδι, κρασί- ξύδι.

Για τους καρπούς της Ελληνικής Γης μιλήσαμε στην Παιδική Βιβλιοθήκη συνοικίας «Αγίου Φανουρίου» και συγκεκριμένα για το σταφύλι και το κρασί.

Τα παιδιά άκουσαν διάφορους μύθους του Αισώπου όπως “Η αλεπού και τα σταφύλια” και διαβάσαμε το βιβλίο “Μαθαίνω για το κρασί” της Γιώτας Κουγιαλη. Στη συνέχεια, ζωγράφισαν και έπλασαν με πλαστελίνη σταφύλια και συμπλήρωσαν ένα κρυπτόλεξο σχετικό με τον τρύγο.

Στην Παιδική Βιβλιοθήκη «Αγγελική Βαρελλά», τα παιδιά άκουσαν για τη διατροφή στην Αρχαία Ελλάδα κι έμαθαν τι περιελάμβανε το πρωινό των παιδιών της εποχής εκείνης. Μας μίλησαν για τις δικές τους διατροφικές προτιμήσεις και είδαμε τις 8 μεγάλες κατηγορίες των τροφών.

Στη συνέχεια με μια όμορφη διαδραστική παρουσίαση, είδαν την πυραμίδα των τροφών κι έπαιξαν το παιχνίδι «βρες που ανήκουν», βάζοντας την κάθε τροφή στην ομάδα που ανήκει.

Έφεραν μαζί τους, το πρωινό από το σπίτι τους και μαζί με σουσαμοπιτάκια, παστέλια και νερόμελο που τους προσφέραμε είδαν και δοκίμασαν το πρωινό των παιδιών της Αρχαίας Ελλάδας!!!

Τέλος έπαιξαν το επιτραπέζιο παιχνίδι της διατροφής, από «το μικρό βιβλίο της διατροφής» του Geronimo Stilton, από τις εκδόσεις Κέδρος.

Την Πέμπτη 11 Ιουλίου, την υγιεινή διατροφή και τις διατροφικές συνήθειες των συνο,ιλήκων τους στην Αρχαία Ελλάδα θα μάθουν τα παιδιά τριών ακόμη παιδικών βιβλιοθηκών του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας και συγκεκριμένα:

Στις Παιδικές Βιβλιοθήκες συνοικιών «Αγίου Νικολάου», «Λάκας Μαντζάρα» και Δημοτικού Διαμερίσματος «Παλαιοκκλησίου» – Διατροφή και υγεία. Τα παιδιά μαθαίνουν για τις κατηγορίες των τροφών, ποιες πάνε μαζί και ποιες όχι, τι πρέπει να τρώνε, ποιες ώρες με ποια συχνότητα. Πως έτρωγαν αντίστοιχα και τι τα παιδιά της Αρχαίας Ελλάδας; και φέρνουν στη βιβλιοθήκη το πρωινό τους!!!

Η διατροφή άλλοτε και τώρα…

Οι δράσεις πραγματοποιούνται κάθε πρωί από τις 11 έως τις 12:30 και απευθύνονται κυρίως σε παιδιά που έχουν τελειώσει την Α΄ Δημοτικού έως και 14 ετών.

Παιδιά κάτω των 7 ετών, πρέπει να συνοδεύονται από ενήλικα καθ’ όλη τη διάρκεια των δράσεων.

Αναλυτικό πρόγραμμα λειτουργίας της κάθε βιβλιοθήκης, καθώς και τις δράσεις που θα πραγματοποιούν, μπορείτε να τις βλέπετε στην ιστοσελίδα του Δήμου Καρδίτσας, και στις σελίδες των παιδικών βιβλιοθηκών του Δ.Ο.Π.Α.Κ. στο Facebook: Παιδικές Βιβλιοθήκες Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας & Παιδικές Βιβλιοθήκες Καρδίτσας και στους πίνακες ανακοινώσεων των Παιδικών Βιβλιοθηκών του Δ.Ο.Π.Α.Κ.

Κι αυτό το καλοκαίρι οι καλύτερες «αποδράσεις»… θα είναι στις Βιβλιοθήκες!!!