Διαρκές το ενδιαφέρον της Δημοτικής Αρχής για τις κοινότητες του Δήμου

02/06/2022

Β. Τσιάκος: Διαρκές το ενδιαφέρον της Δημοτικής Αρχής για τις κοινότητες του Δήμου

Συνάντηση με τους προέδρους κοινοτήτων Αμαράντου, Καροπλεσίου και Νεράιδας είχε ο Δήμαρχος

Συνάντηση με τους προέδρους των Κοινοτήτων Αμαράντου κ. Ιωάννη Αλεξάκο, Καροπλεσίου κ. Κων/νο Γιαννουσά και Νεράιδας (Σαραντάπορο) κ. Λάμπρο Γάκη είχε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Βασίλης Τσιάκος. Στη διάρκεια της συνάντησης έγινε αναλυτική συζήτηση με τους προέδρους για τα εκκρεμή θέματα που υπάρχουν στα χωριά τους και δρομολογήθηκαν σε αρκετά από αυτά οι ενδεδειγμένες λύσεις. Αρχικά ο Δήμαρχος ευχαρίστησε τους προέδρους για το σημαντικό έργο που παράγουν στις περιοχές τους, για το συνεχές ενδιαφέρον που δείχνουν και για την πολύ καλή συνεργασία που έχουν με τη Δημοτική αρχή. Στη συνέχεια έδωσε λεπτομέρειες για τις παρεμβάσεις που προγραμματίζονται. Όπως εξήγησε ο κ. Τσιάκος ήδη δημοπρατήθηκε η ΣΑΤΑ ύψους 2 εκ. ευρώ που αφορά σε έργα που θα γίνουν στις κοινότητες του Δήμου με βάση και τις σχετικές υποδείξεις των προέδρων. Πρόκειται για σημαντικές παρεμβάσεις και ειδικότερα για τις τρείς κοινότητες προβλέπονται σειρά ασφαλτοστρώσεων με βάση τις ανάγκες και τις υποδείξεις των προέδρων. Ακόμη ο Δήμαρχος ενημέρωσε για την εξασφάλιση κονδυλίου ύψους 500.000 ευρώ από το υπουργείου Εσωτερικών, το οποίο θα διατεθεί αποκλειστικά στις ορεινές κοινότητες για να κλείσουν πληγές που άφησε πίσω του ο Ιανός. Οι παρεμβάσεις που θα γίνουν με το εν λόγω κονδύλι θα έρθουν να δράσουν συμπληρωματικά με τα έργα που εκτελεί αυτή την εποχή στα ορεινά η ΤΕΡΝΑ και αφορούν αποκαταστάσεις από τον ΙΑΝΟ. Ακόμη ενημέρωσε τους προέδρους για τη μεγάλη παρέμβαση που γίνεται στο επίπεδο του δημοτικού ηλεκτροφωτισμού με το οποίο θα αναβαθμίσει ακόμη και στην πιο απομακρυσμένη κολώνα φωτισμού του Δήμου την ποιότητα και την ποσότητα του φωτός. Τέλος ο Δήμαρχος ενημέρωσε τους προέδρους για τις παρεμβάσεις που θα γίνουν στις παιδικές χαρές των κοινοτήτων με τις οποίες θα αλλάξει σημαντικά η υφιστάμενη κατάσταση και θα δώσουν στα παιδιά σύγχρονους χώρους παιχνιδιού. Κλείνοντας τη συνάντηση ο Δήμαρχος επισήμανε στους προέδρους ότι η Δημοτική αρχή παρά τις τεράστιες δυσκολίες που είχε να αντιμετωπίσει στήριξε τις κοινότητες βελτίωσε την κατάσταση που παρέλαβε ενώ προγραμματίζει σειρά από παρεμβάσεις στο προσεχές χρονικό διάστημα.