Διανομή κρέατος από δικούς του πόρους έκανε ο Δήμος Καρδίτσας

28/12/2017

Χοιρινό κρέας σε άπορους και ασθενέστερους οικονομικά δημότες διένειμε την Τετάρτη 27 Δεκεμβρίου ο Δήμος Καρδίτσας. Η διανομή του κρέατος που προμηθεύθηκε ο Δήμος από δικούς του πόρους πραγματοποιήθηκε από το κτίριο του πρώην 1ου Λυκείου Καρδίτσας και δικαιούχοι ήταν οι εγγεγραμμένοι στο Κοινωνικό Μητρώο Απόρων και το Μητρώο της Δ/νσης Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας και Πολιτισμού, οι οποίοι και είχαν ειδοποιηθεί σχετικά.

Συνολικά διανεμήθηκαν 3.200 κιλά χοιρινού κρέατος σε 800 οικογένειες (από 4 κιλά κρέας στην κάθε οικογένεια), μεταξύ αυτών και σε οικογένειες που κατοικούν στις Τοπικές Κοινότητες του Δήμου, για τις οποίες τα τρόφιμα παρέλαβαν και ανέλαβαν να διανείμουν οι Πρόεδροι.

Ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φωτ. Αλεξάκος δήλωσε σχετικά:

Η έγνοια μας για τους άπορους και οικονομικά ασθενέστερους συνανθρώπους μας είναι διαρκής όλο το χρόνο, αλλά αυτές τις γιορτινές ημέρες οφείλουμε όλοι μας να κάνουμε ό,τι περισσότερο μπορούμε. Ως Δήμος Καρδίτσας πέρα από τις άλλες δράσεις αλληλεγγύης που υλοποιούμε σε μόνιμη βάση, στηρίζοντας με τρόφιμα, ρούχα και άλλα είδη πρώτης ανάγκης, καθώς και υπηρεσίες τις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες συμπολιτών, αποφασίσαμε φέτος με ίδιους πόρους που εξοικονομήσαμε να διανείμουμε τρόφιμα και συγκεκριμένα κρέας σε περίπου 800 οικογένειες, δικαιούχους του Κοινωνικού Μητρώου Απόρων και του Μητρώου της Πρόνοιας, για να περάσουν λίγο καλύτερα τις γιορτές. Να ξέρουν οτι είμαστε δίπλα τους και στο μέτρο των δυνατοτήτων του Δήμου θα τους στηρίζουμε συνεχώς και με κάθε τρόπο.