22/05/2018

Καρδίτσα, 22-05-2018
Αριθμ. Πρωτ.: 320

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

O Σύνδεσμος Ύδρευσης προκηρύσσει συνοπτικό διαγωνισμό, με σφραγισμένες προσφορές και επιλογή αναδόχου με κριτήριο κατακύρωσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομικής άποψης προσφορά βάσει μεγαλύτερου ποσοστού έκπτωσης το οποίο θα είναι ενιαίο για όλες τις περιγραφόμενες εργασίες για την εκτέλεση της υπηρεσίας ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΒΛΑΒΩΝ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ με προϋπολογισμό 50,000,00 € πλέον του Φ.Π.Α.

1. Πρόσβαση στα έγγραφα: Η Προκήρυξης (περίληψη της Διακήρυξης) και η Διακήρυξη δημοσιεύονται στο ΚΗΜΔΗΣ (www.promitheus.gov.gr) και φέρουν κωδικό ΑΔΑΜ. Αναρτώνται στο πρόγραμμα «ΔΙΑΥΓΕΙΑ» (https://diavgeia.gov.gr), τοιχοκολλώνται στον πίνακα ανακοινώσεων του Συνδέσμου, στην ιστοσελίδα του Δήμου Καρδίτσας (www.dimoskarditsas.gov.gr) και θα δημοσιευτούν σε τοπική εφημερίδα, όπου θα παρέχεται ελεύθερη και άμεση πρόσβαση σ’ αυτά. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν επίσης να ζητούν στοιχεία και διευκρινήσεις για τον διαγωνισμό στα γραφεία του Συνδέσμου κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

Τηλ.: 24410 21351, 24410 71134 και 24410 55989
Fax.: 24410 79659, 24410 56002

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να λάβουν τα έγγραφα του διαγωνισμού από το ΚΗΔΜΗΣ, την ιστοσελίδα του Δήμου Καρδίτσας (ηλεκτρονική διεύθυνση www.dimoskarditsas.gov.gr ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ > Διαγωνισμοί > Διαγωνισμοί Υπηρεσιών και από τα γραφεία του Συνδέσμου Ύδρευσης Δήμων Καρδίτσας και λοιπών Δήμων, τηλ. 24410-21351,71134,55989 κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

2. Κωδικός CPV 45232150-8

3. Δικαιούμενοι συμμετοχής: Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν Φυσικά ή Νομικά Πρόσωπα ή Ενώσεις ή Κοινοπραξίες Φυσικών ή Νομικών Προσώπων Ιδιωτικού Δικαίου της ημεδαπής, που αποδεδειγμένα λειτουργούν νόμιμα και έχουν σχετική άδεια εκτέλεσης υδραυλικών εργασιών, εφόσον δεν συντρέχουν οι λόγοι αποκλεισμού που αναφέρονται αναλυτικά στο άρθρο 13 της διακήρυξης.

4. Παραλαβή προσφορών
Ο διαγωνισμός θα διενεργηθεί στα γραφεία του Συνδέσμου Ύδρευσης, Μεγάλου Αλεξάνδρου 34 – Καρδίτσα σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4412/2016, στις 07-06- 2018 ημέρα Πέμπτη. Η ώρα λήξης παραλαβής προσφορών είναι 11 π.μ. Μετά τη λήξη της παραλαβής προσφορών θα ξεκινήσει η διαδικασία αποσφράγισης, ενώπιον της Επιτροπής Διαγωνισμού.

5. Χρόνος ισχύος προσφορών – Υποβολή προσφορών: Οι προσφορές ισχύουν και δεσμεύουν τους συμμετέχοντες για δώδεκα (12) μήνες από την επόμενη της διενέργειας του διαγωνισμού.

6. Οι προσφορές υποβάλλονται αυτοπροσώπως, επί αποδείξει, ή ταχυδρομικώς μέχρι την ημέρα διενέργειας του διαγωνισμού.

7. Εναλλακτικές προσφορές δεν γίνονται δεκτές και απορρίπτονται ως απαράδεκτες.

8. Γλώσσα σύνταξης προσφορών: Ελληνική.

9. Χρηματοδότηση: Η δαπάνη θα βαρύνει τον Κ.Α. του προϋπολογισμού του Συνδέσμου.

10. Ενστάσεις: Σε περίπτωση ένστασης κατά της πράξης της αναθέτουσας αρχής, η προθεσμία άσκησής της είναι πέντε (5) ημέρες από την κοινοποίηση της προσβαλλόμενης πράξης στον ενδιαφερόμενο οικονομικό τομέα. Για την άσκηση ένστασης κατά της διακήρυξης, η ένσταση υποβάλλεται μέχρι πέντε(5) ημέρες πριν από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής προσφορών. Η ένσταση υποβάλλεται ενώπιον της Εκτελεστικής Επιτροπής του Συνδέσμου. Για το παραδεκτό της άσκησης ένστασης, απαιτείται, με την κατάθεση της ένστασης , η καταβολή παράβολου υπέρ του δημοσίου ποσού ίσου με το ένα τοις εκατό(1%) επί της εκτιμώμενης αξίας της σύμβασης.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΟΥΡΚΟΥΝΑΣ