Χειμερινές φυτεύσεις στα παρτέρια και κλαδέματα σε όλους τους δρόμους

25/10/2022

Από την υπηρεσία πρασίνου του Δήμου Καρδίτσας

Με χρώματα γέμισε την πόλη της Καρδίτσας η υπηρεσία πρασίνου του Δήμου. Όλο το προηγούμενο χρονικό διάστημα η υπηρεσία προχώρησε σε φύτευση εποχικών φυτών και λουλουδιών, με στόχο να ομορφύνουν τα παρτέρια των κεντρικών πλατειών και πεζοδρόμων. Πρόκειται για την καθιερωμένη χειμερινή φύτευση που περιλαμβάνει κυκλάμινα, ναντίνα, καλλωπιστικά λάχανα, φεστούκα. Χιλιάδες φυτά φυτεύτηκαν στον κεντρικό ανθώνα του Παυσιλύπου, στην πλατεία Πλαστήρα, στον κεντρικό πεζόδρομο, στο άγαλμα του Καραϊσκάκη, στην πλατεία Δημαρχείου, στην πλατεία Δικαστηρίων, στο εμπορικό κέντρο κ.α.  Εξάλλου η υπηρεσία πρασίνου εκτός από τις φυτεύσεις καθημερινά παρεμβαίνει σε δρόμους και πλατείες κάνοντας το απαραίτητο κλάδεμα των δέντρων εν όψει της χειμερινής περιόδου. Ο αρμόδιος αντιδήμαρχος κ. Σπύρος Κουρτεσιώτης τονίζει ότι η προσπάθεια της υπηρεσίας είναι διαρκής ώστε οι χώροι πρασίνου του Δήμου να είναι πάντα φροντισμένοι. Επίσης ο αντιδήμαρχος εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς το προσωπικό της υπηρεσίας που καθημερινά καταβάλουν προσπάθεια για μια πόλη με περισσότερους και καλύτερα φροντισμένους χώρους πρασίνου. Από την πλευρά του ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος από την πλευρά του αφού ευχαρίστησε τον κ. Κουρτεσιώτη και τα στελέχη της υπηρεσίας πρασίνου δήλωσε: “Προσπαθούμε να ομορφύνουμε την πόλη μας τόσο για εμάς που κατοικούμε σε αυτή, όσο και για τους πολλούς επισκέπτες μας. Θέλουμε μια όμορφη πόλη στην οποία αξίζει να ζεις και με τη βοήθεια όλων πετυχαίνουμε τους στόχους μας. Θέλω με αυτή την ευκαιρία να απευθύνω έκκληση προς τους συμπολίτες μας να προσέχουν το παρτέρι που βρίσκεται μπροστά στο κατάστημα τους, μπροστά στο σπίτι τους. Να προσέχουν τα φυτά που με κόπο και μεράκι οι εργαζόμενοι του δήμου φυτεύουν και φροντίζουν. Θα συνεχίσουμε να ομορφαίνουμε το Δήμο μας για να ζούμε σε μια πόλη όμορφη και καθαρή. Θέλουμε τη βοήθεια των συνδημοτών μας για να το πετύχουμε” κατέληξε ο Δήμαρχος.