14/08/2018

Το τελευταίο διάστημα και με αφορμή το μεγάλο αριθμό εκδηλώσεων που διοργανώνονται την περίοδο αυτή στην πόλη και τις Τοπικές Κοινότητες του Δήμου Καρδίτσας, αλλά και άλλων Δήμων της περιοχής μας, παρατηρείται μια έξαρση στο φαινόμενο της ανεξέλεγκτης αφισοκόλλησης για την προβολή των εκδηλώσεων αυτών σε διάφορα σημεία της πόλης.

Ο Δήμος Καρδίτσας έχει καταβάλει τα τελευταία χρόνια μεγάλη προσπάθεια για την εξάλειψη του φαινομένου αυτού. Ειδικότερα, ο Δήμος, προκειμένου να δώσει τη δυνατότητα σε φορείς και επιχειρήσεις να διαφημίζονται νόμιμα και χωρίς να ρυπαίνουν την πόλη τοποθέτησε 22 διαφημιστικά πλαίσια σε κεντρικά σημεία, στη μία πλευρά των οποίων, κάτω από τον χάρτη της πόλης, υπάρχει χώρος για την τοποθέτηση 3 αφισών- ανακοινώσεων διαστάσεων 50 εκ Χ 70 εκ.

Αξιοποίησε επίσης τις στάσεις του Αστικού ΚΤΕΛ, όπου υπάρχουν 16 πάνελ στις οποίες μπορούν να επικολληθούν έως και 10 αφίσες με τις παραπάνω διαστάσεις.

Θεωρούμε οτι οι χώροι που διαθέτουμε πλέον στην πόλη για την ανάρτηση αφισών και ανακοινώσεων είναι επαρκείς, γι’ αυτό και καλούμε όλους τους ενδιαφερόμενους, συλλόγους, επιχειρήσεις, διαφημιστές, να συνεργαστούμε για μια ωραιότερη και καθαρότερη πόλη περιορίζοντας την αφισοκόλληση στους προβλεπόμενους χώρους.

Καλούμε όλους, όσοι έχουν προχωρήσει αυτές τις ημέρες σε ανάρτηση αφισών σε χώρους εκτός των παραπάνω να τις αφαιρέσουν άμεσα.

Σε διαφορετική περίπτωση στους παραβάτες θα επιβληθούν τα προβλεπόμενα από τον Κανονισμό Καθαριότητας του Δήμου που ξεκινούν από τα 150Ε το ελάχιστο και διπλασιάζεται σε κάθε περίπτωση υποτροπής.