Ασφαλτοστρώθηκε ο δρόμος προς το ξωκλήσι του Αγ. Νικολάου στην Τ.Κ. Μητρόπολης

04/09/2018

Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες ασφαλτόστρωσης του δρόμου που οδηγεί στο ξωκλήσι του Αγίου Νικολάου στην Τοπική Κοινότητα Μητρόπολης του Δήμου Καρδίτσας το οποίο αποτελεί σημείο αναφοράς για την περιοχή και χώρος διεξαγωγής του ετήσιου πανηγυριού.

Ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών και Πολεοδομίας κ. Κων/νος Ξυλομένος, συνοδευόμενος από τον Πρόεδρο της Τ.Κ. Μητρόπολης κ. Βάϊο Κουκουζέλη πραγματοποίησε αυτοψία στο χώρο εργασιών εκφράζοντας την ικανοποίησή του για την ολοκλήρωσή τους.

Η συγκεκριμένη παρέμβαση εντάσσεται στο πλαίσιο του έργου “Συντηρήσεις και βελτιώσεις υποδομών Δ.Ε. Μητρόπολης και Κάμπου έτους 2017” προϋπολογισμού 390.000€.

Το έργο περιλαμβάνει παρεμβάσεις για τη διαμόρφωση, αλλά και τη βελτίωση και αναβάθμιση κοινοχρήστων χώρων πεζοδρομίων, πεζοδρόμων και δρόμων στις Τοπικές Κοινότητες των Δημοτικών Ενοτήτων Μητρόπολης και Κάμπου σύμφωνα με τη μελέτη που εκπόνησε κατ’ εντολή του Δημάρχου η Δ/νση Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου, αφού κατέγραψε τις αναγκαίες παρεμβάσεις σε συνεργασία με τους Προέδρους των Κοινοτήτων.

Η χρηματοδότηση του έργου προέρχεται από ΣΑΤΑ του 2017 και ίδια έσοδα του Δήμου και η χρονική προθεσμία περαίωσής του είναι 12 μήνες.