Ασφαλτοστρώσεις στην κοινότητα Ξινονερίου με χρηματοδότηση από τη ΣΑΤΑ

25/07/2022

Τις εργασίες παρακολούθησαν ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος και ο πρόεδρος κ. Δημ. Φουστανάς

Στην κοινότητα Ξινονερίου όπου άρχισε να υλοποιείται η εργολαβία της ΣΑΤΑ βρέθηκε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Βασίλης Τσιάκος, ο αντιδήμαρχος έργων κ. Παν. Σβερώνης και ο Γ.Γ. κ. Π. Γαλάνης ενώ τους υποδέχθηκε ο πρόεδρος κ. Δημήτρης Φουστανάς. Ο Δήμαρχος ενημερώθηκε από τον πρόεδρο για την εξέλιξη των εργασιών ασφαλτόστρωσης που υλοποιούνται στο πλαίσιο της ΣΑΤΑ και αφορούν στην κοινότητα Ξινονερίου. Επίσης ο Δήμαρχος συζήτησε με τον πρόεδρο και άλλα θέματα που αφορούν την Τοπική Κοινότητα. Στο τέλος της επίσκεψης ο Δήμαρχος δήλωσε: «Άρχισε να υλοποιείται το πρόγραμμα της ΣΑΤΑ που είναι ένα από τα μεγαλύτερα των τελευταίων ετών. Ειδικότερα δίνουμε 2 εκ. ευρώ με στόχο να αντιμετωπιστούν άμεσες ανάγκες των κοινοτήτων μας και να στηρίξουμε τους δημότες μας. Βρισκόμαστε σήμερα στο Ξινονέρι και με τον πρόεδρο Δημήτρη Φουστανά παρακολουθήσαμε τις εργασίες ασφαλτόστρωσης. Θέλω να υπογραμμίσω ότι η Δημοτική αρχή σε συνεργασία με τον πρόεδρο ο οποίος καταβάλει συνεχείς και άοκνες προσπάθειες για την περιοχή του, επιλύουμε προβλήματα. Προφανώς οι ανάγκες είναι μεγάλες αλλά και οι δικές μας προσπάθειες είναι διαρκείς ώστε να βελτιώνουμε την καθημερινότητα των συνδημοτών μας σε όλους τους τομείς. Θέλω να συγχαρώ τον πρόεδρο για την εξαιρετική δουλειά που κάνει στο χωριό του. Είμαστε δίπλα του και με κοινή προσπάθεια αλλάζουμε τον Δήμο μας. Τον κάνουμε ένα Δήμο που αξίζει να ζεις, είτε ζεις στην πόλη της Καρδίτσας, είτε στο Ξινονέρι, είτε σε κάποια άλλη κοινότητα». Από την πλευρά του ο πρόεδρος Δημ. Φουστανάς ευχαρίστησε τον Δήμαρχο για το ενδιαφέρον του και υποσχέθηκε ότι θα συνεχίσει το έργο που ξεκίνησε από την πρώτη ημέρα ανάληψης των καθηκόντων του. Ακόμη ο πρόεδρος πρόσθεσε: «Σε λιγότερο από τρία χρόνια, συνολικά 8 δρόμοι εντός οικισμού ασφαλτοστρώθηκαν και δώσανε στο χωριό μας μια διαφορετική εικόνα… μια εικόνα ενός περιποιημένου χωριού! Σήμερα έγινε ασφαλτόστρωση τριών δρόμων που ήταν στρωμένοι με τσιμέντο εδώ και δεκαετίες και ενός σχεδόν κατεστραμμένου και επικίνδυνου για οδηγούς και πεζούς. Με την σημερινή παρέμβασή μας, όλοι οι δρόμοι του χωριού μας πλέον είναι με άσφαλτο. Με σκληρή δουλειά σε μια τριετία καταφέραμε να αλλάξουμε τα πάντα και κυρίως νοοτροπία. Δεν υπάρχουν πλέον πρόεδροι… μόνο εργάτες!

Να ευχαριστήσω τον δήμαρχό μας κ. Τσιάκο Βασίλη, τον αντιδήμαρχο κ. Σβερώνη Παναγιώτη, τον κ. Γαλάνη Πέτρο που επισκέφτηκαν σήμερα το χωριό μας και είδαν την εξέλιξη των έργων και φυσικά το στήριγμά μου στο δύσκολο αυτό ταξίδι, που δεν είναι άλλος από τον Αντιπρόεδρο του χωριού μας κ. Κουκουλέτσο Παντελή. Το Ξινονέρι μας άλλαξε… και είναι στα καλύτερά του!