Ασφαλτοστρώσεις στην κοινότητα Μητρόπολης με χρηματοδότηση από τη ΣΑΤΑ

21/07/2022

Τις εργασίες παρακολούθησαν ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος και ο πρόεδρος κ. Β. Κουκουζέλης

Στην κοινότητα της Μητρόπολης όπου άρχισε να υλοποιείται η εργολαβία της ΣΑΤΑ βρέθηκε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Βασίλης Τσιάκος και ο αντιδήμαρχος έργων κ. Παν. Σβερώνης ενώ τους υποδέχθηκε ο πρόεδρος κ. Βάϊος Κουκουζέλης. Το πρωί της Τετάρτης άρχισε η ασφαλτόστρωση σε έναν από τους πιο κεντρικούς δρόμους του χωριού που αποτελεί τμήμα της οδού Μητρόπολης – Παλαιοκκλησίου. Ο Δήμαρχος ενημερώθηκε από τον πρόεδρο για την εξέλιξη των εργασιών καθώς και για τα έργα που προγραμματίζονται στο πλαίσιο της ΣΑΤΑ και αφορούν στην κοινότητα Μητρόπολης. Επίσης ο Δήμαρχος συζήτησε με τον πρόεδρο και άλλα θέματα που αφορούν την τ.κ. Μητρόπολης. Στο τέλος της επίσκεψης ο Δήμαρχος δήλωσε: «Άρχισε να υλοποιείται το πρόγραμμα της ΣΑΤΑ που είναι ένα από τα μεγαλύτερα των τελευταίων ετών. Ειδικότερα δίνουμε 2 εκ. ευρώ με στόχο να αντιμετωπιστούν άμεσες ανάγκες των κοινοτήτων μας και να στηρίξουμε τους δημότες μας. Βρισκόμαστε σήμερα στην Μητρόπολη και με τον πρόεδρο της Κοινότητας παρακολουθούμε τις εργασίες ασφαλτόστρωσης οι οποίες θα συνεχιστούν και τις επόμενες ημέρες. Θέλω να υπογραμμίσω ότι η Δημοτική αρχή σε συνεργασία με τον πρόεδρο ο οποίος καταβάλει συνεχείς και άοκνες προσπάθειες για την περιοχή του, επιλύουμε προβλήματα. Προφανώς οι ανάγκες είναι συνεχείς αλλά και οι δικές μας προσπάθειες είναι διαρκείς και βελτιώνουμε την καθημερινότητα των συνδημοτών μας σε όλους τους τομείς. Θέλω να συγχαρώ τον πρόεδρο κ. Κουκουζέλη για την εξαιρετική δουλειά που κάνει στο χωριό του. Είμαστε δίπλα του και με κοινή προσπάθεια αλλάζουμε τον Δήμο μας. Τον κάνουμε ένα Δήμο που αξίζει να ζεις, είτε ζεις στην πόλη της Καρδίτσας, είτε στη Μητρόπολη, είτε σε κάποια άλλη κοινότητα». Από την πλευρά του ο πρόεδρος κ. Βάϊος Κουκουζέλης ευχαρίστησε τον Δήμαρχο για το ενδιαφέρον του και υποσχέθηκε ότι θα συνεχίσει το έργο που από την πρώτη ημέρα ανάληψης των καθηκόντων του ξεκίνησε.