Ασφαλτοστρώσεις και συντηρήσεις πραγματοποιεί στα χωριά ο Δήμος Καρδίτσας

16/10/2019

Στο Τ.Δ. της Μητρόπολης όπου έγινε ασφαλτόστρωση βρέθηκε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος

Εργασίες ασφαλτόστρωσης, τσιμεντόστρωσης, διαμόρφωσης κοινόχρηστων χώρων και γενικότερα εργασίες συντήρησης και βελτίωσης, πραγματοποιούνται αυτό το χρονικό διάστημα σε πολλά τοπικά διαμερίσματα του Δήμου Καρδίτσας και ειδικότερα στα Τ.Δ. των Δ.Ε. Μητρόπολης και Κάμπου. Το πρωί της Τρίτης αλλά και το πρωί της Τετάρτης έγιναν ασφαλτοστρώσεις στα τοπικά διαμερίσματα της Μητρόπολης και του Φράγκου. Στις εργασίες που εκτελούνται στο Τ.Δ. της Μητρόπολης βρέθηκε ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος συνοδευόμενος από τον αρμόδιο αντιδήμαρχο της Τεχνικής Υπηρεσίας κ. Γ. Μάττα καθώς και υπηρεσιακά στελέχη. Στη Μητρόπολη τους υποδέχθηκε ο πρόεδρος της κ. Β. Κουκουζέλης και στη συνέχεια από τους αρμόδιους τεχνικούς έγινε ενημέρωση για τις παρεμβάσεις που εκτελούνται.

Παρεμβαίνουμε στα Τοπικά μας Διαμερίσματα, στις κοινότητες μας, με στόχο να βελτιώσουμε τις υποδομές και την καθημερινότητα των δημοτών μας. Τα χωριά μας χρειάζονται όλη μας την προσοχή και σε συνεργασία με τους προέδρους των κοινοτήτων και τους τοπικούς παράγοντες προσπαθούμε για το καλύτερο. Είμαστε ακόμη στην αρχή αλλά εκτιμώ ότι ήδη έχουμε τα πρώτα ουσιαστικά θετικά δείγματα. Δεν εφησυχάζουμε συνεχίζουμε με όρεξη και με σκληρή δουλειά θα αλλάξουμε και την πόλη και τα χωριά μας” δήλωσε χαρακτηριστικά ο Δήμαρχος.

Τι προβλέπει η εργολαβία

Οι εργασίας που προγραμματίστηκαν αφορούν στις Τοπικές Κοινότητες των Δημοτικών Ενοτήτων Μητρόπολης και Κάμπου και έχουν ως κάτωθι:

Δημοτική Ενότητα Μητρόπολης
1.Στην Τοπική Κοινότητα Μητρόπολης

– Διαμόρφωση, πλακόστρωση, φωτισμός πεζοδρομίων και κοινοχρήστων χώρων

2. Στον Άγιο Γεώργιο και εντός του οικισμού
– Τσιμεντοστρώσεις οδών, τεχνικά
– Τοίχοι αντιστήριξης από σκυρόδεμα
– Τοποθέτηση κιγκλιδωμάτων

3. Στο Γεωργικό
– Διαμόρφωση, πλακόστρωση, φωτισμός στην Κεντρική Πλατεία

4. Στην Κρύα Βρύση