«Ας περπατήσουμε και ας παίξουμε όλοι μαζί!»

16/09/2019

Το καλοκαίρι τελείωσε, αλλά όχι και οι δραστηριότητες για τις παιδικές βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας.

Συμμετέχοντας για άλλη μια χρονιά στις εκδηλώσεις του Δήμου Καρδίτσας για την Ευρωπαϊκή εβδομάδα κινητικότητας που πραγματοποιείτε από τις 16 έως και τις 22 Σεπτεμβρίου στο κέντρο της πόλης μας και όχι μόνο.

Φέτος η εβδομάδα κινητικότητας είναι αφιερωμένη στο περπάτημα και οι παιδικές βιβλιοθήκες του Δ.Ο.Π.Α.Κ. Δήμου Καρδίτσας. Θα συμμετέχουν με 6 δραστηριότητες τόσο με τάξεις σχολείων της πόλης μας, όσο και με μεμονωμένους πολίτες μικρούς και μεγάλους που θέλουν να συμμετέχουν σε αυτές.

Ξεκινάμε την Τρίτη 17 Σεπτέμβρη και ώρα 8:30 το πρωί, όπου μαζί με τα παιδιά του 4ου γυμνασίου Καρδίτσας χρωματίζουμε με πρωτότυπα σχέδια κι όμορφα χρώματα, το πεζοδρόμιο της οδού Αλ. Παναγούλη.

Την Τετάρτη 18 Σεπτέμβρη συνεχίζουμε το βάψιμο του πεζοδρομίου στην οδό Αλ. Παναγούλη και στην παιδική βιβλιοθήκη «Αγγελική Βαρελλά», σε συνεργασία με το Τμήμα Συντήρησης Χώρων Πρασίνου της Διεύθυνσης Καθαριότητας, Ανακύκλωσης & Πρασίνου του Δήμου Καρδίτσας και παιδιά από το 10ο Δημοτικό σχολείο της πόλης μας, κάνουμε δενδροφύτευση στον προαύλειο χώρο της βιβλιοθήκης.

Την Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου από τις 10 το πρωί έως τις 12 το μεσημέρι, στο άλσος του Παυσιλύπου, παίζουμε παραδοσιακά & αυτοσχέδια παιχνίδια εσωτερικού & εξωτερικού χώρου, με τους νέους του Θεοδωρίδειου Κέντρου «Ορίζοντες» και παιδιά από το 3ο Δημτοικό σχολείο της πόλης μας.

Την Παρασκευή 20 Σεπτέμβρη διοργανώνουμε ένα μεγάλο Κυνήγι θησαυρού με τίτλο «Ανακαλύπτω τα δημόσια κτήρια με ιστορικό ενδιαφέρον, στο κέντρο της πόλης μου», με παιδιά από τα 2ο, το 3ο και το 14ο δημοτικά σχολεία της πόλης μας.

Το Σάββατο 21 Σεπτέμβρη 10 – 11 το πρωί , στο άλσος του Παυσιλύπου, στα πλαίσια της 19ης οικολογικής γιορτής Καρδίτσας, θα παίξουμε παιχνίδια «ανακύκλωσης» με τίτλο «για φαντάσου… να μας μιλούσαν τα σκουπίδια και να μας έλεγαν την ιστορία τους…» για όλα τα παιδιά της πόλης!

Κλείνουμε το δρόμο Ηρώων Πολυτεχνείου από το ύψος της οδού Ιεζεκιήλ, έως το ύψος της οδού Υψηλάντου. Στο τμήμα αυτό του δρόμου θα γίνουν διάφορα παιχνίδια για μικρούς και μεγάλους, όπως σχοινάκι, εννιάδα τρίλιζα, καθώς και παιχνίδια από την αρχαιότητα, όπως πεντόβολα, τυφλόμυγα, εις ώμιλλαν, μπιζ, κ.α.

Όσοι εκπαιδευτικοί με το τμήμα τους θέλουν να πάρουν μέρος στο κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού της Παρασκευής, μπορούν να επικοινωνήσουν με τις παιδικές Βιβλιοθήκες, ώστε να κλείσουν τις λίγες θέσεις που έμειναν.

Σας περιμένουμε όλους μικρούς και μεγάλους να συμμετέχετε στις δράσεις μας, για να βγει η πόλη μας, για άλλη μια χρονιά πρώτη στη βιώσιμη κινητικότητα!!!