Άρχισε το πολιτιστικό καλοκαίρι που οργανώνει η Δημοτική Αρχή Καρδίτσας

23/07/2024

Με σειρά εκδηλώσεων σε όλο το μήκος και πλάτος του Δήμου

Καλό θέατρο, συναυλίες, μουσικοψυχαγωγικές παραστάσεις για μικρά (ή και μεγάλα παιδιά) περιλαμβάνει το μπουκέτο πολιτιστικών εκδηλώσεων που άρχισε ήδη να ξεδιπλώνεται από την Πέμπτη 11 Ιουλίου στο Δήμο Καρδίτσας. Όλο το πλαίσιο των εκδηλώσεων που προγραμματίζει η Δημοτική Αρχή Καρδίτσας, υποστηρίζεται κυρίως από τοπικούς καλλιτέχνες και επαγγελματίες του χώρου. Η Δημοτική Αρχή επέλεξε αυτή τη διαδικασία εκτιμώντας ότι το τοπικό καλλιτεχνικό δυναμικό είναι ιδιαίτερα πλούσιο και αξιόλογο και μπορεί να παρουσιάζει πολιτισμό υψηλού επιπέδου. Για τη διοργάνωση των καλοκαιρινών πολιτιστικών εκδηλώσεων ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος δήλωσε: «Η Δημοτική αρχή θα προσπαθήσει και φέτος να δώσει μια ξεχωριστή νότα στο καλοκαίρι μας. Οι Καρδιτσιώτισσες και οι Καρδιτσιώτες αγαπάμε τον πολιτισμό και αυτό το αποδεικνύουμε σε κάθε ευκαιρία. Θεωρώ ότι σχεδιάσαμε ένα αξιόλογο πρόγραμμα εκδηλώσεων που δίνει τη δυνατότητα στους συνδημότες να απολαύσουν καλό θέατρο, να διασκεδάσουν με εξαιρετικά μουσικά σχήματα. Καλώ τις συμπολίτισσες και τους συμπολίτες να παρακολουθήσουν τις εκδηλώσεις που οργανώνουμε και να επιβραβεύσουν τους καλλιτέχνες με το θερμότερο χειροκρότημα». Ο αντιδήμαρχος Παιδείας και Πολιτισμού κ. Στεφ. Θεολόγης σε δηλώσεις του υπογράμμισε ότι οι εκδηλώσεις καλύπτουν σχεδόν το σύνολο των Κοινοτήτων της Καρδίτσας και η εκτίμηση είναι ότι η συμμετοχή των συνδημοτών όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος θα είναι μεγάλη. Ο κ. Θεολόγης επισημαίνει επίσης ότι το πρόγραμμα για τις Τοπικές Κοινότητες καταρτίστηκε σε συνεννόηση με τους προέδρους ενώ οι ημερομηνίες μπορεί να διαφοροποιούνται σε κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις. Για το λόγο αυτό είναι καλό όσοι θέλουν να παρακολουθήσουν τις εκδηλώσεις, να επικοινωνούν με τον πρόεδρο του χωριού τους για πιθανές αλλαγές στην ημερομηνία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων (το οποίο ωστόσο δεν αποκλείεται να έχει μικρές μεταβολές) είναι το παρακάτω:

• Πέμπτη 11 Ιουλίου: Κοινότητα Αγ. Θεοδώρου ώρα: 21:00

• Παρασκευή 19 Ιουλίου: Κοινότητα Σταυρού ώρα: 21:00

• Κυριακή 21 Ιουλίου: Κοινότητα Κρύας Βρύσης ώρα: 21:00
θεατρική παράσταση από τη “Θεατρική Σκηνή Καρδίτσας” με το έργο “Τα καλύτερα … έρ[π]ονται!!!”

• Παρασκευή 26 Ιουλίου: Κοινότητα Φράγκου ώρα: 21:00

• Σάββατο 3 Αυγούστου: Κοινότητα Ραχούλας ώρα: 21:00

• Κυριακή 4 Αυγούστου: Κοινότητα Ξινονερίου ώρα: 21:00

• Τετάρτη 7 Αυγούστου: Κοινότητα Μητρόπολης ώρα: 21:00