Άρχισε η κατασκευή του έργου αγροτικής οδοποιίας στο Δήμο Καρδίτσας

28/06/2022

Αφορά σε 15 κοινότητες του πεδινού όγκου – Σημαντική παρέμβαση που βελτιώνει τις υποδομές για τους αγρότες και τους κτηνοτρόφους τη χαρακτήρισε ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος

Ένα σημαντικό έργο υποδομής που αφορά στον αγροτικό χώρο του Δήμου Καρδίτσας υλοποιεί άμεσα η δημοτική αρχή. Πρόκειται για το έργο αγροτικής οδοποιίας συνολικού προϋπολογισμού 1.736.000 Ευρώ. Το έργο ξεκίνησε από την Τ.Κ. Κρύας Βρύσης και αναμένεται να συνεχιστεί στα όρια 15 Κοινοτήτων του Δήμου καθώς και σε δύο αγροτικές περιοχές της κοινότητας Καρδίτσας. Το πρωί της Δευτέρας ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος, ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων κ. Π. Σβερώνης, ο αντιδήμαρχος Προγραμματισμού κ. Δημ. Κουφόπουλος και ο πρόεδρος της Τ.Κ. κ. Γιώργος Τζέλλος μαζί με τον ανάδοχο του έργου βρέθηκαν στο χώρο όπου εκτελούνται εργασίες οδοποιίας. Στο τέλος της επίσκεψης ο Δήμαρχος δήλωσε: «Πραγματοποιούμε μια μεγάλη παρέμβαση στον αγροτικό χώρο με εργασίες οδοποιίας και ασφαλτόστρωσης στα περισσότερα πεδινά χωριά της Καρδίτσας καθώς και στο αγρόκτημα της πόλης. Πρόκειται για έργο που βελτιώνει τις υποδομές και στηρίζει τον αγροτικό και κτηνοτροφικό πληθυσμό του Δήμου μας. Η δημοτική αρχή συνεχίζει με συνέπεια το έργο της και αλλάζει την Καρδίτσα» κατέληξε ο κ. Τσιάκος. Με βάση την τεχνική περιγραφή της σχετικής μελέτης, θα γίνουν επεμβάσεις σε αγροτικούς δρόμους που εξυπηρετούν κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις και γεωργική γη.

Οι αγροτικοί δρόμοι στους οποίους θα γίνουν παρεμβάσεις είναι στις Τ.Κ.:

–Αγ. Θεόδωροι (θα γίνει σε τρείς τοποθεσίες , μήκος παρέμβασης 840,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Μέλισσα (θα γίνει σε τρείς τοποθεσίες μήκος παρέμβασης 600,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Πτελοπούλα ( μήκος παρέμβασης 500,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Σταυρός ( μήκος παρέμβασης 500,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Μακρυχώρι ( μήκος παρέμβασης 500,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Κρύα Βρύση ( μήκος παρέμβασης 1.000,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Ξυνονέρι ( μήκος παρέμβασης 550,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Γεωργικό ( μήκος παρέμβασης 300,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Φράγκο ( μήκος παρέμβασης 550,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Ραχούλα ( μήκος παρέμβασης 550,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Αμπελικό ( μήκος παρέμβασης 500,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Καταφύγι ( μήκος παρέμβασης 500,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Καλλίθηρο ( μήκος παρέμβασης 550,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Απιδιά ( μήκος παρέμβασης 500,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

–Καρδίτσα ( θέση Τσαπόχα ) ( μήκος παρέμβασης 400,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος)

–Καρδίτσα ( θέση beton Μηχανικών ) (μήκος παρέμβασης 300,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος)

–Καρδιτσομάγουλα (μήκος παρέμβασης 300,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος)

–Αγιοπηγή (μήκος παρέμβασης 500,00 μ.μ , πλάτος διατομής 7,30 μ., ο υφιστάμενος δρόμος είναι χαλικοστρωμένος )

Οι εργασίες που προβλέπεται να γίνουν για τον κάθε αγροτικό δρόμο είναι οι εξής :

α. Προμήθεια και μεταφορά θραυστών επίλεκτων υλικών λατομείου κατηγορίας Ε4.

β. Κατασκευή επιχώματος οδού , σύμφωνα με την ΕΤΕΠ 02-07-01-00 .

γ. Κατασκευή στρώσης βάσης οδοστρωσίας συμπυκνωμένου πάχους 0,10 μ. από θραυστά αδρανή υλικά σταθεροποιημένου τύπου σύμφωνα με την ΕΤΕΠ 05-03-03-00.

δ. Προεπάλειψη ανασφάλτωτης επιφάνειας με ασφαλτικό διάλυμα τύπου ΜΕ-0

ε. Κατασκευή ασφαλτικής στρώσης κυκλοφορίας ,σύμφωνα με την εγκεκριμένη μελέτη συνθέσεως και την ΕΤΕΠ 05-03-11-04 , συμπυκνωμένου πάχους 0,05 m , με χρήση κοινής ασφάλτου.

στ. Προμήθεια και τοποθέτηση ρυθμιστικών πινακίδων μικρού μεγέθους .

Η κατηγορία της οδού είναι η AV και θα εφαρμοστεί η διατομή ζ2 , που στις εγκεκριμένες ΟΜΟΕ απαιτείται πλάτος ασφαλτόστρωσης 5,50 μ.

Επιπλέον θα γίνει επένδυση των πρανών με κατάλληλη φυτική γη συμπυκνωμένου πάχους 0,30 μ.