19/03/2013

foto-kolimbitirio-3Λίγο πριν την οριστική επίλυση του σημαντικού προβλήματος ενεργειακής υποστήριξης του Κολυμβητηρίου Καρδίτσας βρίσκεται η Δημοτική Αρχή, καθώς άρχισαν οι εργασίες αντικατάστασης των παλαιών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων πετρελαίου με νέες τελευταίας τεχνολογίας και πιστοποιημένες για την παροχή πλέον φυσικού αερίου.

Το πλάνο των παρεμβάσεων θα διαρκέσει περίπου μία εβδομάδα και περιλαμβάνει την τοποθέτηση λέβητα 500.000 θερμίδων και καυστήρα αντίστοιχης δυναμικότητας, σωληνώσεις, ηλεκτρολογικό εξοπλισμό και νέο καπναγωγό που πληρούν όλες τις σύγχρονες προδιαγραφές.

Επίσης στον χώρο θα λειτουργεί υπερσύγχρονο αυτόματο, αλλά και χειροκίνητο (με μπουτόν) σύστημα πυρανίχνευσης τριών ζωνών που θα παρακολουθεί συνεχώς τον χώρο του αντλιοστασίου και θα έχει την ευχέρεια σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης να κόβει την παροχή αερίου.

Επιπλέον προστατευτική παρέμβαση αποτελεί η απομόνωση του ίδιου χώρου με την κατασκευή πυράντοχου τοίχου, αλλά και πυράντοχων θυρών ειδικής κατασκευής οι οποίες θα είναι εφοδιασμένες με αυτόματο μηχανισμό ανάκλησης.

Το νέο αντλιοστάσιο επισκέφθηκε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Κώστας Παπαλός συνοδευόμενος από τον Αντιδήμαρχο Διοικητικών Υπηρεσιών, Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Προγραμματισμού – Διαφάνειας και μέλος του Δ.Σ. του Δ.Ο.Π.Α.Κ. κ. Χάρη Παπαδημητρίου οι οποίοι συζήτησαν με τους τεχνικούς του συνεργείου διάφορες παραμέτρους λειτουργίας των νέων εγκαταστάσεων.