Αποστολή βοήθειας από την Καλαμάτα στο Δήμο Καρδίτσας

29/09/2020

Νερά και είδη πρώτης ανάγκης με επικεφαλής τον αντιδήμαρχο κ. Μαρινάκη έφτασαν στην πόλη

Συγκινητική είναι η ανταπόκριση όλων των Ελλήνων απέναντι στην δοκιμασία που περνά η Καρδίτσα. Βοήθεια σε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης φτάνει από κάθε σημείο της χώρας. Χαρακτηριστική η περίπτωση της Δημοτικής αρχής Καλαμάτας που έστειλε βοήθεια ανταποκρινόμενη στην έκκληση που είχε απευθύνει η δημοτική αρχή Καρδίτσας. Η αντιπροσωπεία που ξεκίνησε με επικεφαλής τον αντιδήμαρχο κ. Σαράντο Μαρινάκη από την άλλη άκρη της Ελλάδας, μετά από ένα πολύωρο ταξίδι έφτασε αργό το βράδυ στην δοκιμαζόμενη πόλη της Καρδίτσας. Ο Αντιδήμαρχος μαζί με τα άλλα πέντε άτομα που συνόδευαν την αποστολή παρέδωσαν την επόμενη ημέρα σημαντική βοήθεια για το κοινωνικό παντοπωλείο. Ειδικότερα παρέδωσαν ένα φορτηγό με εμφιαλωμένα νερά και ένα φορτηγό με τρόφιμα και άλλα είδη πρώτης ανάγκης. Την βοήθεια παρέλαβε η αντιδήμαρχος εθελοντισμού και πρόνοιας του Δήμου Καρδίτσας κ. Ουρανία Σούφλα, η οποία και ευχαρίστησε την αποστολή της Καλαμάτας. Στη συνέχεια ο αντιδήμαρχος Καλαμάτας κ. Μαρινάκης συνοδευόμενος και από μέλη της αποστολής επισκέφτηκαν το δημαρχείο και συναντήθηκαν με το δήμαρχο κ. Βασίλη Τσιάκο. Ο Δήμαρχος ευχαρίστησε θερμά τον κ. Μαρινάκη και τα μέλη της αποστολής για την ενέργεια τους και τους ζήτησε να μεταφέρουν τις θερμές τους ευχαριστίες στο Δήμαρχο Καλαμάτας κ. Αθ. Βασιλόπουλο αλλά και σε όλους τους δημότες της πόλης που συνέδραμαν το λαό της Καρδίτσας. Να σημειωθεί ότι η δημοτική αρχή Καλαμάτας αποφάσισε να διαθέσει και ένα φορτηγό όπως και έναν οδηγό για το επόμενο χρονικό διάστημα, ώστε να βοηθήσουν στον καθαρισμό της πόλης.