Από το ταξίδι της επιβίωσης… στο ταξίδι που μετράει!!!

29/07/2024

Με μεγάλη συμμετοχή παιδιών ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 26 Ιουλίου, στις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δήμου Καρδίτσας, ο Α΄ κύκλος της Καλοκαιρινής Εκστρατείας Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας 2024, με τίτλο «Από τη γη στον ουρανό… μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω», που διοργανώνεται από την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος και υλοποιείται χάρη στην αγαστή συνεργασία της ΕΒΕ και του Εργαστηρίου Παιδαγωγικών Εφαρμογών και Παραγωγής Εκπαιδευτικού Υλικού, του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, του ΕΚΠΑ!

Το ταξίδι της επιβίωσης στην Λίθινη εποχή, ήταν ένα από τα θέματά μας σ’ αυτές τις τελευταίες δράσεις του Α΄ κύκλου της Καλοκαιρινής Εκστρατείας Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας 2024.

Ακολουθήσαμε τον άνθρωπο στο ταξίδι της επιβίωσης του και στην προσπάθεια του να δαμάσει τα στοιχεία της φύσης για να κρατηθεί ζωντανός. Πού ζούσαν οι άνθρωποι τότε; Πώς έβρισκαν την τροφή τους; Πώς άναβαν φωτιά; Ήταν μερικά από τα ερωτήματα που απαντήσαμε σχετικά με το ταξίδι των πρώτων ανθρώπων πάνω στη Γη.

Παίξαμε το παιχνίδι Σωστό – Λάθος, που όλες οι ερωτήσεις αναφέρονταν στη Λίθινη εποχή και το Κουίζ Επιβίωσης, που ανάλογα με τις σωστές απαντήσεις του κάθε παιδιού βρίσκαμε και το επίπεδο επιβίωσης των πρώτων ανθρώπων. Φτιάξαμε ωραία βιβλία ακορντεόν με προϊστορικές ιστορίες και τέλος, φτιάξαμε με υλικά της φύσης, ραβδιά πεζοπορίας και ως άλλοι Νεάτερνταλ, περπατήσαμε σε όμορφα μονοπάτια γύρω από τις παιδικές βιβλιοθήκες του Δήμου μας!!!

Αφού λοιπόν οι άνθρωποι κατάφεραν να ξεπεράσουν εκείνα τα πρώτα δύσκολα χρόνια της εμφάνισης του ανθρώπινου γένους, βελτιώθηκαν και εξελίχθηκαν. Μέρος της εξέλιξής τους και της διασκέδασής τους έγιναν τα ταξίδια αναψυχής. Τέτοια ταξίδια οργανώσαμε στις Παιδικές Βιβλιοθήκες, ταξίδια διακοπών!!!

Τα μέρη που επέλεξαν τα παιδιά ήταν η πανέμορφη Σαντορίνη και η Κρυοπηγή στο 1ο πόδι της Χαλκιδικής… γιατί… σαν τη Χαλκιδική δεν έχει!!!

Με βάση την Καρδίτσα, έκλεισαν ξενοδοχεία και μάλιστα πολλών αστέρων, ακτοπλοϊκά εισιτήρια, υπολόγισαν τις ώρες που έπρεπε να ξεκινήσουν για να προλάβουν τα πλοία τους, αλλά και τις στάσεις που θα έκαναν, όπως και το κόστος βενζίνης και διοδίων για να φτάσουν στους προορισμούς τους!!!

Φυσικά έφτιαξαν και τη βαλίτσα τους, παίρνοντας μαζί όλα τ’ απαραίτητα για την καλύτερη διαμονή τους και για ευχάριστες και ξέγνοιαστες διακοπές…

Διακοπές όμως, θα πάει και το προσωπικό των παιδικών βιβλιοθηκών, για να πάρει τις απαραίτητες ανάσες ξεκούρασης και δροσιάς μετά από 6 εβδομάδες γεμάτες δράση!!! Συνολικά πραγματοποιήσαμε πάνω από 70 δραστηριότητες, και από τις 15 θεματικές ενότητες που μας πρότεινε η Εθνική Βιβλιοθήκη και σίγουρα είμαστε μέσα στις τρεις πόλεις πανελλαδικά με τις περισσότερες καλοκαιρινές δραστηριότητες!!!

Ανανεώνουμε το ραντεβού μας πλέον για τις 19 Αυγούστου, όπου για τρεις εβδομάδες έως και τις 9 Σεπτέμβρη, θα πραγματοποιήσουμε άλλες 40 περίπου εκπαιδευτικές δραστηριότητες τόσο από τις προτεινόμενες δράσεις της Καλοκαιρινής Εκστρατείας 2024, όσο και από προηγούμενες Καλοκαιρινές Εκστρατείες και περιμένουμε τα παιδιά της πόλης μας να συμμετέχουν δυναμικά όπως και τώρα με την παρουσία τους και στο 2ο κύκλο των δράσεών μας.

Οι δράσεις πραγματοποιούνται με υλικά που μας χορήγησαν η εφημερίδα «Καθημερινή» και η «ΙΚΕΑ», τους οποίους ευχαριστούμε θερμά!!!

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους, μ’ ένα βιβλίο συντροφιά!!!

Κι αυτό το καλοκαίρι στις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δήμου Καρδίτσας… θα μάθουμε, θα σκεφτούμε… θα ζήσουμε!!!