07/07/2015

-Υλοποιείται με σύμπραξη τοπικών φορέων με επικεφαλής το Δήμο Καρδίτσας
-Τα κριτήρια για την επιλογή των ωφελουμένων και τα σημεία υποβολής των αιτήσεων σε όλους τους Δήμους της Π.Ε. Καρδίτσας

Από την ερχόμενη Τετάρτη 15/7 και μέχρι τις 5/8 θα γίνονται δεκτές οι αιτήσεις πολιτών για ένταξη στις δράσεις του  προγράμματος “Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής για το Ταμείο Ευρωπαϊκής Βοήθειας για τους Απόρους (ΤΕΒΑ/FEAD)” που πρόκειται να υλοποιήσει σε τοπικό επίπεδο η Κοινωνική Σύμπραξη Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας.

Επικεφαλής εταίρος της Σύμπραξης είναι ο Δήμος Καρδίτσας ενώ συμμετέχουν επίσης η Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων-Γενικό Φιλόπτωχο Ταμείο, η Περιφερειακή Ενότητας  Καρδίτσας, οι Δήμοι Σοφάδων, Παλαμά, Λίμνης Πλαστήρα, Αργιθέας και η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Μουζακίου (ΔΗ.Κ.Ε.ΔΗ.Μ.)

Ωφελούμενοι

Ωφελούμενοι των παροχών είναι:

1. Ενήλικα φυσικά πρόσωπα (άγαμα, διαζευγμένα, σε διάσταση ή σε χηρεία), που υποβάλλουν ατομική φορολογική δήλωση και δεν εμπίπτουν στις παρακάτω κατηγορίες των εξαρτώμενων μελών

2. Οικογένεια, δηλαδή ενότητα φυσικών προσώπων, που περιλαμβάνει ένα ή περισσότερα εξαρτώμενα μέλη ή ένα έγγαμο ζευγάρι ή ζευγάρι το οποίο έχει συνάψει σύμφωνο συμβίωσης, με ή χωρίς εξαρτώμενα μέλη.

3. Ως εξαρτώμενα μέλη θεωρούνται:

4. Τα φυσικά πρόσωπα που αναφέρονται στις περιπτώσεις α, γ και δ, δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη εάν το ετήσιο ατομικό τους εισόδημα υπερβαίνει το ποσό των 3.000 ευρώ.

5. Τα φυσικά πρόσωπα της περίπτωσης β. δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη εάν το ετήσιο ατομικό τους εισόδημα υπερβαίνει το ποσό των 6.000 ευρώ.

6. Άστεγοι, δηλαδή άτομα που διαμένουν, σε δημόσιους ή εξωτερικούς χώρους, διανυκτερεύουν σε ξενώνες ύπνου ή διαβιούν σε προσωρινά ή πρόχειρα καταλύματα, τα οποία δεν πληρούν τις αναγκαίες τεχνικές προδιαγραφές και δεν διαθέτουν τις βασικές υπηρεσίες ύδρευσης και ηλεκτροδότησης.

Εξαιρέσεις

Εισοδηματικά κριτήρια ωφελουμένων (πραγματικό εισόδημα):

3.000 € ετησίως για μεμονωμένο άτομο

4.500 € ετησίως για το ζευγάρι

Προσαυξανόμενο κατά 1.500 € για κάθε ενήλικο εξαρτώμενο μέλος της οικογένειας και 900 € ετησίως για κάθε ανήλικο εξαρτώμενο μέλος της οικογένειας.

Στη μονογονεϊκή οικογένεια (οικογένεια που προστατεύεται από έναν μόνο γονέα, άγαμο, σε χηρεία ή διαξευγμένο) το πρώτο εξαρτώμενο ανήλικο μέλος λογίζεται ως ενήλικας

Ως πραγματικό εισόδημα νοείται το συνολικό καθαρό πραγματικό εισόδημα όλων των κατηγοριών (ημεδαπής ή αλλοδαπής προέλευσης), που έλαβαν όλα τα μέλη της ωφελούμενης μονάδας στη διάρκεια του οικονομικού έτους  − μετά την αφαίρεση των φόρων, των εισφορών για κοινωνική ασφάλιση, των κρατήσεων του ν. 4093/2012 ή υπέρ δημοσίου, της εισφοράς αλληλεγγύης του ν. 3986/2011. Στο συνολικό καθαρό πραγματικό εισόδημα συμπεριλαμβάνεται και το σύνολο των επιδομάτων και άλλων ενισχύσεων, με τις εξαιρέσεις που αναφέρονται παρακάτω, καθώς και το εισόδημα που απαλλάσσεται από το φόρο ή φορολογείται με ειδικό τρόπο.

Στο συνολικό πραγματικό εισόδημα δεν περιλαμβάνονται:

Περιουσιακά κριτήρια:

Έτος Αναφοράς των κριτηρίων επιλογής: Οικονομικό έτος 2015 / Φορολογικό έτος 2014 (χρήση 2014)

Τρόπος Υποβολής Αιτήσεων:

Η Αίτηση των δυνητικά ωφελουμένων υποβάλλεται ηλεκτρονικά: είτε ιδιωτικά, με χρήση των κωδικών της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (TAXIS)   είτε μέσω των Εταίρων  της Κοινωνικής Σύμπραξης

Η Αίτηση θα είναι προσβάσιμη από ηλεκτρονική εφαρμογή προσαρτημένη στην ιστοσελίδα https://www.idika.org.gr/teba/ και επέχει θέση Υπεύθυνης Δήλωσης του Ν. 1599/1986.

Σημεία εξυπηρέτησης των δυνητικά ωφελουμένων για την υποβολή αίτησης:

ΔΗΜΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ:

Δ/νση: Δ/νση Κοινωνικών Πολιτικών Δήμου Καρδίτσας, Πλαστήρα 62 (3ος όροφος), Καρδίτσα. Αρμόδιοι: Ελένη Κομπούρα, Αικατερίνη Σκούρα Ημέρες: Καθημερινά  Ώρες:  9 πμ – 1 μμ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

Αρμόδια: κα Ευαγγελίδου Τηλέφωνο: 2441354713, 2441354719 e-mail  pronoia@dimoskarditsas.gov.gr Δικτυακός τόπος  dimoskarditsas.gov.gr

ΔΗΜΟΣ ΣΟΦΑΔΩΝ:

Δ/νση: Κέντρο Στήριξης Ρομά, Αθηνών 10, Σοφάδες. Αρμόδια: Όλγα Γκουζιώτη, 2443022400, e-mail: iak@sofades.gr

Δ/νση: ΚΑΠΗ Σοφάδων, 2ος όροφος, Σοφάδες. Αρμόδια: Μαρία Τσιτόγλου, 2443353308

Δ/νση: Πρώην Δημαρχείο Ματαράγκας, Ματαράγκα. Αρμόδιος: Κων/νος Κατσάνος, 2443353715, kostaskatsanos@hotmail.com

Δ/νση: Πρώην Δημαρχείο Λεονταρίου, Λεοντάρι. Αρμόδιος: Παναγ. Σακελλαρίου, 2443353922

Δ/νση: Πρώην Δημαρχείο Κέδρου, Κέδρος. Αρμόδιος: Θεολόγος Τουτουντζόγλου, 2443353614

Δικτυακός τόπος www.sofades.gr

ΔΗΜΟΣ ΠΑΛΑΜΑ:

Δ/νση: Δημαρχείο Παλαμά, Β. Παπακυρίτση 4, 2ος όροφος, Γραφεία ΔΗΚΕΠΑ, Παλαμάς.   Αρμόδια: Θεοδώρα Μπλουγουρά Ημέρες: Καθημερινά    Ώρες:  Πρωινές

Αρμόδια: Θεοδώρα Μπλουγουρά Τηλέφωνο 2444350149 Δ/νση Παπακυρίτση 4, Παλαμάς

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΗΜΟΥ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ (ΔΗ.Κ.Ε.ΔΗ.Μ.):

Δ/νση Αγίας Σωτήρας 1, Μουζάκι, Αρμόδιος: Ποζιός Κων/νος, Ευθυμίου Βαρβάρα

Δ/νση Περιφερειακό Ιατρείο, Αγναντερό, Αρμόδιος: Κουτσιανού Χιονάτη, Καλλιάρα Μαρία,

Δ/νση Πρώην Δημαρχείο Ιθώμης, Φανάρι,  Αρμόδιος: Σοφογιάννης Δημήτριος,Μισδανίτη Αφροδίτη

Ημέρες: Δευτέρα έως Παρασκευή – Ώρες:  10:00 -13:00

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

Αρμόδιος Κων. Ποζιός Τηλέφωνο 2445043446 e-mail  dikedim@mouzaki.gr Δικτυακός τόπος  www.mouzaki.gr

ΔΗΜΟΣ ΛΙΜΝΗΣ ΠΛΑΣΤΗΡΑ:

Δ/νση: Δημαρχείο Λίμνης Πλαστήρα, Μορφοβούνι.

Δ/νση: Δημοτικό κατάστημα, Καλύβια Πεζούλας.

Αρμόδιοι: Λουκία Χατζή, Νατάσα Αδάμου

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

Τηλέφωνα 2441352210, 2441352212, 2441352705 Δικτυακός τόπος  www.plastiras-ota.gr

ΔΗΜΟΣ ΑΡΓΙΘΕΑΣ:

Δ/νση: Δημαρχείο Αργιθέας- Ανθηρό / Δημοτικά καταστήματα Πετρίλου & Βραγκιανών.   Αρμόδιοι: Νικόλαος Σακκάς, Κων/νος Καϊμακάμης, Αθανάσιος Πινακούλας.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

Τηλέφωνα 2445350404, 2445350405, 2445350407 Δικτυακός τόπος  www.dimosargitheas.gr