Αντικαθίσταται η στέγη του Δημοτικού σχολείου Καλλιθήρου

18/11/2019

Μετά από σχετική πρωτοβουλία της δημοτικής αρχής Καρδίτσας

Αντικαθίσταται η στέγη του Δημοτικού σχολείου Καλλιθήρου

Το σχολείο επισκέφθηκε ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος

Ένα χρόνιο πρόβλημα του δημοτικού σχολείου Καλλιθήρου αντιμετώπισε τάχιστα η Δημοτική αρχή Καρδίτσας. Ειδικότερα η δημοτική αρχή όπως έχει δηλώσει, παρεμβαίνει με κάθε πρόσφορο μέσο εξαντλώντας τις δυνατότητες που έχει για την επίλυση αντίστοιχων προβλημάτων όπως αυτό της ακαταλληλότητας της στέγης του δημοτικού σχολείου Καλλιθήρου, πρόβλημα το οποίο υφίστατο εδώ και χρόνια. Η Δημοτική αρχή ανταποκρίθηκε άμεσα στην κραυγή αγωνίας της εκπαιδευτικής κοινότητας αλλά και ειδικότερα των μικρών μαθητών και ξεκίνησε τις παρεμβάσεις στη στέγη του σχολείου με την ολοκληρωτική αντικατάσταση της. Συγχρόνως γίνεται και ανακατασκευή των ταβανιών. Επίσης στο σχολείο γίνονται και άλλες επιμέρους εργασίες αναβάθμισης. Στο σχολείο Καλλιθήρου όπου εκτελούνται οι εργασίες βρέθηκε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος, συνοδευόμενος από τον αντιδήμαρχο οικονομικών κ. Ηλία Σχορετσανίτη αλλά και στελέχη της Δ/νσης Τεχνικών υπηρεσιών. Εκεί τον υποδέχθηκαν η Αναπληρώτρια Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Ευαγγελία Χατζηδημητρίου και η Δ/ντρια του σχολείου. Ο Δήμαρχος ενημερώθηκε για τις εργασίες που εκτελούνται ενώ ζήτησε οι παρεμβάσεις να αρχίσουν το συντομότερο δυνατό ώστε να επιστρέψουν τάχιστα οι μικροί μαθητές στο σχολείο. Από την πλευρά τους η Δ/ντρια εκπαίδευσης και η Δ/τρια του σχολείου ευχαρίστησαν το Δήμαρχο για την άμεση ανταπόκρισή της Δημοτικής αρχής. “Επρόκειτο για ένα πρόβλημα που χρόνιζε. Σας ευχαριστούμε που με τις τεχνικές σας υπηρεσίες δώσατε άμεσα λύση” υπογράμμισαν τα δυο στελέχη της εκπαίδευσης. “Κάνουμε το αυτονόητο για τα παιδιά μας και τους εκπαιδευτικούς” απάντησε ο Δήμαρχος. Αξίζει να σημειωθεί ότι το δημοτικό σχολείο Καλλιθήρου είναι εξαθέσιο με πενήντα παιδιά να φοιτούν σε αυτό.