Ανοίγει ο διάλογος για την τροποποίηση του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου

12/04/2021

Με πρωτοβουλία της Δημοτικής Αρχής Καρδίτσας

Ανοίγει ο διάλογος για την τροποποίηση του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου

Σύσκεψη με αντικείμενο το Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο της Καρδίτσας και τις χρήσεις γης πραγματοποιήθηκε το πρωί της Δευτέρας με πρωτοβουλία της Δημοτικής Αρχής και υπό τη προεδρεία του Δημάρχου κ. Βασίλη Τσιάκου. Η σύσκεψη που έγινε μέσω διαδικτύου είχε το χαρακτήρα μια πρώτης προσέγγισης σε ότι αφορά τα προβλήματα που έχουν ανακύψει από το ισχύον Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο (ΓΠΣ). Όπως εξήγησε εισαγωγικά ο Δήμαρχος, σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα με ευθύνη του αρμόδιου υπουργείου, θα υπάρξει τροποποίηση του σημερινού ΓΠΣ. Ο Δήμος Καρδίτσας και γενικά όλη η περιοχή θα ήταν χρήσιμο να έχουν καταλήξει σε μια επεξεργασμένη πρόταση με την οποία θα συμφωνούν όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς,  με στόχο η επόμενη τροποποίηση να καλύψει όσο το δυνατόν περισσότερες ανάγκες των δημοτών. Επίσης ο Δήμαρχος επισήμανε ότι θα πρέπει να διορθωθούν μια σειρά από στρεβλώσεις που παρατηρούνται στο σημερινό ΓΠΣ και δημιουργούν σωρεία προβλημάτων σε ιδιώτες, σε επιχειρηματίες αλλά και στην αυτοδιοίκηση. Επιπρόσθετα διευκρίνισε ότι η σύσκεψη αφορούσε μια πρώτη προσέγγιση και θα ακολουθήσουν και άλλες ώστε να υπάρξει αρχικά μια συνολική πρόταση. Η πρόταση αυτή στη συνέχεια θα τεθεί σε δημόσια διαβούλευση με ευθύνη του Δήμου ώστε να διαμορφωθούν οι τελικές προτάσεις της Καρδίτσας. Στη σύσκεψη πήραν μέρος και κατέθεσαν τις απόψεις τους ο Αντιδήμαρχος Καρδίτσας κ. Γ. Μάττας, ο πρόεδρος του ΤΕΕ κ. Θ. Μπίτης, ο πρόεδρος του ΕΒΕΚ κ. Κ. Ζυγογιάννης, ο Δ/ντης Τεχνικών Υπηρεσιών της Π.Ε. Καρδίτσας κ. Δημ. Κουτρομάνος, ο Δ/ντης Αγροτικής Οικονομίας της Π.Ε. Καρδίτσας κ. Δημ. Κωστής, η προϊσταμένη του τμήματος Τοπογραφίας και Διαχείρισης Ακινήτων της Π.Ε. Καρδίτσας κ. Στ. Αθάνατου, η Δ/ντρια της Πολεοδομίας κ. Π. Ράγκου, ο Δ/ντης Προγραμματισμού του Δήμου Καρδίτσας κ. Β. Ανυφαντής.