Αναβαθμίζεται το ΚΑΠΗ του τ. Δήμου Ιτάμου

17/01/2020

Επίσκεψη εκπροσώπων της Δημοτικής Αρχής στο χώρο του ΚΑΠΗ

Στο ΚΑΠΗ του τ. Δήμου Ιτάμου που στεγάζεται στο Καλλίθηρο βρέθηκαν οι εκπρόσωποι της Δημοτικής Αρχής Καρδίτσας κ. Αριστοτέλης Σπάνιας αντιδήμαρχος Διοικητικών Υπηρεσιών και Ουρανία Σούφλα αντιδήμαρχος Εθελοντισμού και Ευπαθών κοινωνικών Ομάδων μετά από σχετική παραίνεση του Δήμαρχου κ. Β. Τσιάκου. Στο ΚΑΠΗ οι δύο αιρετοί συνομίλησαν με τους υπερήλικες για ζητήματα που αντιμετώπιζαν και τα οποία κατά καιρούς είχαν θέσει στις δημοτικές αρχές. Τόσο ο κ. Σπάνιας όσο και η κ. Σούφλα ενημέρωσαν τα μέλη του ΚΑΠΗ για τις ενέργειες που έχει κάνει η Δημοτική Αρχή ώστε να υπάρξει αναβάθμιση της λειτουργίας του. Ταυτόχρονα ενημέρωσαν ότι έχει ξεκινήσει διαδικασία για την ουσιαστική ενσωμάτωση του ΚΑΠΗ του τ. Δήμου Ιτάμου με τα ΚΑΠΗ της Καρδίτσας, ώστε οι υπερήλικες να απολαμβάνουν τις ίδιες παροχές και να τυγχάνουν της ίδιας αντιμετώπισης, με τους υπερήλικες που ανήκουν στα ΚΑΠΗ της πόλης. Οι υπερήλικες που ήταν παρόντες ευχαρίστησαν τη Δημοτική Αρχή για το ενδιαφέρον της και ζήτησαν να υπάρξει η μεγαλύτερη δυνατή μέριμνα για την τρίτη ηλικία. Στο τέλος οι εκπρόσωποι της Δημοτικής Αρχής μοίρασαν συμβολικά δώρα στους μετέχοντες στη συνάντηση.