Αναβαθμίζεται ο δημοτικός φωτισμός σε κεντρικούς δρόμους της Καρδίτσας

18/05/2022

Β. Τσιάκος: Με έργα αλλάζουμε τον Δήμο μας, για να γίνει Δήμος που αξίζει να ζεις

Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκεται το έργο αναβάθμισης του Δημοτικού Φωτισμού στο Δήμο Καρδίτσας σε κεντρικούς δρόμους της πόλης. Σε αυτή τη φάση προχωρά μέσα από κονδύλια του ΕΣΠΑ Θεσσαλίας που διαχειρίζεται η Περιφέρεια, η υπογειοποίηση του Δικτύου στους παρακάτω δρόμους: Καποδιστρίου (από το 3ο Δημοτικό Σχολείο έως Τρικάλων)- Αλαμανή (από Αβέρωφ έως – Ρήγα Φεραίου)- Κοραή (από 18ης Αυγούστου έως Παπανδρέου)- Άρνης (από Αζά έως 3ο Δημοτικό Σχολείο)- Σταμούλη (από Ιεζεκιήλ έως Καποδιστρίου)- Μεγ. Αλεξάνδρου (από Υψηλάντου έως Διάκου)- Πλαστήρα (από Υψηλάντου έως Διάκου)-Κολοκοτρώνη (από Ρήγα Φεραίου έως Μπλατσούκα)-Αρτεσιανού-Βότση-Διάκου (από Αγράφων έως Δ. Εμμανουήλ) και – Σαρανταπόρου (μέχρι τη συμβολή της με την οδό Ευζώνων). Ο Δήμαρχος κ. Β. Τσιάκος ενημερώθηκε από τον ανάδοχο για την πρόοδο των εργασιών και αμέσως μετά δήλωσε: «Η αναβάθμιση του δημοτικού φωτισμού στους δρόμους που προβλέπει η μελέτη, προχωρά με ικανοποιητικούς ρυθμούς. Πρόκειται για σημαντικό έργο που θα αναβαθμίσει την ποιότητα και την ποσότητα του ηλεκτρικού φωτός στις περιοχές όπου εγκαθίστανται τα νέα φωτιστικά. Το έργο χρηματοδοτεί η περιφέρεια Θεσσαλίας μέσω του ΕΣΠΑ και είναι προϋπολογισμού 300.000 ευρώ. Θέλω να ευχαριστήσω τον περιφερειάρχη Θεσσαλίας κ. Αγοραστό που δίνει ουσιαστικές λύσεις και με τις αποφάσεις του βελτιώνει την ποιότητα ζωής των κατοίκων της Καρδίτσας. Τέλος θέλω να τονίσω ότι η ριζική αλλαγή σε ότι αφορά την ποιότητα, την ποσότητα και την αισθητική αναβάθμιση του δημοτικού φωτισμού θα έχουμε σε λίγους μήνες με τη Σύμβαση Ενεργειακής Αναβάθμισης που προωθούμε για το ΣΥΝΟΛΟ του Δήμου Καρδίτσας. Είναι μια απόφαση που αφορά στην τοποθέτηση χιλιάδων σύγχρονων φωτιστικών σωμάτων σε ΟΛΑ τα σημεία δημοτικού φωτισμού μέχρι και στο πιο απομακρυσμένο σημείο του Δήμου και μάλιστα χωρίς οικονομική επιβάρυνση των δημοτών. Αντίθετα μάλιστα πρόκειται για απόφαση που μας προσαρμόζει στις σύγχρονες ανάγκες περί κλιματικής αλλαγής, οδηγεί σε προστασία του περιβάλλοντος και τελικά συμβάλει στην ουσιαστική αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των συνδημοτών μας. Συνεχίζουμε με έργα να αλλάζουμε το Δήμο μας, για να γίνει ένας Δήμος που αξίζει να ζεις» κατέληξε στη δήλωση του ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος.