Ανακαινίστηκε το Αγροτικό Ιατρείο της Ραχούλας

18/05/2020

Με ευθύνη της Δημοτικής Αρχής Καρδίτσας

Ανακαινίστηκε το Αγροτικό Ιατρείο της Ραχούλας

Σε έναν άνετο χώρο ο οποίος ανακαινίστηκε με ευθύνη της Δημοτικής Αρχής Καρδίτσας λειτουργεί πλέον το αγροτικό Ιατρείο της Ραχούλας. Η αίθουσα του Αγροτικού Ιατρείου αντιμετώπιζε διάφορα προβλήματα τα οποία έκαναν δύσκολη τη λειτουργία του και για αυτό αποφασίστηκε να μεταφερθεί στο ίδιο κτίριο αλλά σε άλλη αίθουσα. Η Δημοτική Αρχή με την Τεχνική της Υπηρεσία επενέβη στο χώρο και εκτέλεσε τις απαραίτητες εργασίες (εργασίες απομάκρυνσης της υγρασίας, συντήρηση παραθύρων, ελαιοχρωματισμοί κ.λπ.) ώστε ο χώρος να γίνει λειτουργικός. Επίσης η Δημοτική Αρχή, σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας Σοφάδων, μετέφερε τον απαραίτητο εξοπλισμό (ιατρικά μηχανήματα, εξεταστήριο, γραφεία, παροχή internet) ώστε η γιατρός που στελεχώνει το Ιατρείο να κάνει άνετα τη δουλειά της και συγχρόνως να εξυπηρετούνται οι ασφαλισμένοι.

Το ανακαινισμένο Ιατρείο επισκέφτηκε ο αντιδήμαρχος Διοικητικών Υπηρεσιών του Δήμου Καρδίτσας και πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου κ. Αριστοτέλης Σπάνιας και συνομίλησε με τη γιατρό. Ο κ. Σπάνιας υπογράμμισε ότι μέλημα της Δημοτικής Αρχής είναι όπου υπάρχουν προβλήματα που σχετίζονται με τη παροχή υγείας και τα οποία ανάγονται στην ευθύνη του Δήμου, να αντιμετωπιστούν. «Στο αγροτικό ιατρείο της Ραχούλας χρειαζόταν να γίνουν παρεμβάσεις και να εξοπλιστεί. Σε συνεργασία με την Τεχνική μας Υπηρεσία και φυσικά το Κέντρο Υγείας Σοφάδων που είναι η υγειονομικά προϊσταμένη αρχή, αντιμετωπίσαμε τις ελλείψεις και πλέον το παραδίδουμε προς χρήση σε πολύ καλή κατάσταση» κατέληξε στην δήλωση του ο κ. Σπάνιας.