23/05/2016

Σε 20.000 στρέμματα υπολογίζονται οι πλημμυρισμένες καλλιεργημένες εκτάσεις στα όρια του Δήμου

plimmiresΣε 20.000 στρέμματα συνολικά υπολογίζονται οι plimmires-01καλλιεργημένες εκτάσεις στα όρια του Δήμου Καρδίτσας που πλημμύρισαν εξ' αιτίας των έντονων βροχοπτώσεων που σημειώθηκαν στην περιοχή μας το Σαββατοκύριακο.

Τα μεγαλύτερα προβλήματα εστιάζονται στις Τοπικές Κοινότητες της Δημοτικής Ενότητας Κάμπου, αλλά και στο Αρτεσιανό, την Καρδιτσομαγούλα και το Παλαιοκκλήσι της Δημοτικής Ενότητας Καρδίτσας. Το ύψος των ζημιών που υπέστησαν οι καλλιέργειες από τις υπερβολικές βροχοπτώσεις – πλημμύρες θα εκτιμηθούν από τον ΕΛΓΑ, καθώς ήδη ξεκίνησε η διαδικασία της αναγγελίας από τους ανταποκριτές και θα ακολουθήσουν οι δηλώσεις ζημιάς από τους παραγωγούς.

Η παρέμβαση της Δημοτικής Αρχής ήταν άμεση με τον Δήμαρχο κ. Φωτ. Αλεξάκο και τον Αρμόδιο Αντιδήμαρχο κ. Δημ. Αραμπατζή να βρίσκονται επι ποδός από την πρώτη στιγμή. Ήδη από το μεσημέρι του Σαββάτου μηχάνημα (τσάπα) που μίσθωσε ο Δήμος έσπασε τα φράγματα στη Μαύρικα, τον Σταυρό και το Μακρυχώρι και αποφεύχθηκαν τα χειρότερα, ενώ τα "τσαπάκια" του Δήμου δούλεψαν όλο το Σαββατοκύριακο και συνεχίζουν να δουλεύουν ανταποκρινόμενα στα μικρότερα αιτήματα για μείωση των ζημιών.

Ο κ. Αλεξάκος το πρωί της Δευτέρας συμμετείχε στη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο γραφείο του Αντιπεριφερειάρχη κ. Β. Τσιάκου με τη συμμετοχή και των Δημάρχων Σοφάδων, Παλαμά και Μουζακίου για τον συντονισμό των ενεργειών.