Αφιέρωμα στην Μαρίκα Νίνου από την μοναδική Κατερίνα Τσιρίδου

27/08/2024

Πολιτιστικό καλοκαίρι Δήμου Καρδίτσας: Μια εξαιρετική μουσικοθεατρική παράσταση το βράδυ της Τετάρτης 28 Αυγούστου στην Πλατεία Γιολδάση (Λάππα)

Αφιέρωμα στην Μαρίκα Νίνου από την μοναδική Κατερίνα Τσιρίδου

Με καλό θέατρο, συναυλίες, μουσικοψυχαγωγικές παραστάσεις για μικρά (ή και μεγάλα παιδιά) συνεχίζεται το μπουκέτο πολιτιστικών εκδηλώσεων στο Δήμο Καρδίτσας. Όλο το πλαίσιο των εκδηλώσεων που προγραμματίζει η Δημ. Αρχή Καρδίτσας, υποστηρίζεται κυρίως από τοπικούς καλλιτέχνες και επαγγελματίες του χώρου. Να σημειωθεί πως την Τετάρτη 28 Αυγούστου στην πλατεία Γιολδάση (Λάππα) και ώρα: 21:00, θα πραγματοποιηθεί μουσικοθεατρική παράσταση με την Κατερίνα Τσιρίδου αφιερωμένη στην Μαρίκα Νίνου.

Λίγα λόγια για την παράσταση της Τετάρτης

Η παράσταση παρουσιάζει τη ζωή της αρχικά ακροβάτισσας και μετέπειτα μεγάλης λαϊκής τραγουδίστριας και μούσας του Βασίλη Τσιτσάνη, της Αρμένισσας Ευαγγελίας-Βανουί Αταμιάν, κατά κόσμον Μαρίκας Νίνου.

Η παράσταση συνδυάζει αφήγηση βιογραφικών στοιχείων από τους ίδιους τους συγγραφείς, με ταυτόχρονη προβολή ιστορικών και προσωπικών ντοκουμέντων και φωτογραφιών ενώ παρεμβάλλεται ζωντανή εκτέλεση των μεγάλων τραγουδιστικών επιτυχιών της Μαρίκας Νίνου, συνθέσεων των Βασίλη Τσιτσάνη, Μανώλη Χιώτη, Γιώργου Μητσάκη και άλλων μεγάλων λαϊκών συνθετών

Μέσα από αφηγήσεις-μαρτυρίες Αρμενίων, Μικρασιατών, συγγενών, γειτόνων, φίλων, συνεργατών, μουσικών, τραγουδιστών, στιχουργών, θεατρανθρώπων, δημοσιογράφων και άλλων, συγκροτείται ψηφίδα – ψηφίδα η συγκλονιστική ζωή της Νίνου: οι δοκιμασίες, ο αγώνας για επιβίωση μέσα από την Τέχνη, η καταξίωση, ο έρωτας, η οικογένεια, το τραγικό πρόωρο τέλος της…

Ταυτόχρονα η παράσταση μέσα από αφήγηση, εικόνα και μουσική μας ταξιδεύει στην πολιτική και πολιτιστική ιστορία της Ελλάδας στη Μικρασία και τη Σμύρνη πριν το 1922, τον προσφυγικό Πειραιά, την Ελλάδα του Μεσοπολέμου, τα θεατρικά μπουλούκια , την Κατοχή, την Απελευθέρωση, την Αμερική της δεκαετίας του ’50.

Ένα νοσταλγικό ταξίδι στην νεότερη ιστορία της Ελλάδας, ένας ύμνος στη γυναικεία χειραφέτηση, στο δικαίωμα στη ζωή, στο πάθος, στον έρωτα, στην τέχνη, ένα σύγχρονο μήνυμα ελπίδας για τον κάθε άνθρωπο που καταφέρνει ξεκινώντας απ το μηδέν όχι απλά να επιβιώσει, αλλά να μεγαλουργήσει, ζώντας πολλές ζωές μέσα σε μια, κυνηγώντας να κάνει το όνειρό του πραγματικότητα. Γιατί σημασία δεν έχει πόσο αλλά πως θα ζήσεις.

Η μυθιστορηματική ζωή της Μαρίκας Νίνου, σε μια μουσική παράσταση με πολλαπλές αναγνώσεις και ακροάσεις, που διασκεδάζει, ψυχαγωγεί, προβληματίζει και στο τέλος λυτρώνει τους συμμετέχοντες!

ΑΦΗΓΗΣΗ : ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΙΡΙΔΟΥ- ΝΙΚΟΣ ΠΡΩΤΟΠΑΠΑΣ