Το νερό και το ποτάμι, σ’ ένα βιβλίο ακορντεόν!!!

28/05/2024

Με μια ωραία δράση, στην πλατεία «Νικολάου Πλαστήρα», συμμετείχαν οι παιδικές βιβλιοθήκες του Δήμου Καρδίτσας, στα πλαίσια του συνεδρίου «Η Θεσσαλία μετά τον Daniel», με θέμα την Κλιματική Αλλαγή: «Μετάβαση στην κλιματική ουδετερότητα και προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή», που διοργάνωσε ο Δήμος Καρδίτσας σε συνεργασία με το Ελληνικό Δίκτυο Δήμων με Ποτάμια και την αρωγή του Πράσινου Ταμείου.

Μιλήσαμε με τα παιδιά για τα μικρά, αλλά και τα μεγάλα ποτάμια της περιοχής μας και τους είπαμε για το ωραίο βιβλίο – ακορντεόν που δημιούργησε η Αγγλίδα συγγραφέας Jane Porter με τίτλο «Life is a river» (μπορείτε να δείτε την υπέροχη ιδέα της στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=A71nfxbohf0.

Έτσι τα παιδιά έφτιαξαν τα δικά τους βιβλία-ακορντεόν, με βασικό ήρωα… ένα ποτάμι και με όμορφες εικόνες γύρω από αυτό, όπως μόνο τα παιδιά μπορούν να φανταστούν!!! Αλλά και τα πιο μικρά που βρέθηκαν στο χώρο, έκαναν όμορφες ζωγραφιές με ποτάμια και όχι μόνο!!!