03/04/2023

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με υπογραφή προγραμματικής σύμβασης για την υλοποίηση του προγράμματος στεγαστικής συνδρομής “ΚΑΛΥΨΗ” (εισ: κ. δήμαρχος)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με υπογραφή προγραμματικής σύμβασης για την υλοποίηση δράσεων Φορέα Διαχείρισης Τουριστικού Προορισμού Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας (εισ: κ. δήμαρχος)

3. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτημάτων του Συλλόγου Γυναικών Καρδίτσας για την προστασία των γυναικών που βιώνουν ενδοοικογενειακή βία (εισ: πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου)

4. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήματος δημοτών για τροποποίηση ΣΧΟΟΑΠ της Δημοτικής Ενότητας Ιτάμου (εισ: πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου)

5. Ενημέρωση επί του ετήσιου τεχνικού απολογισμού έτους 2022 και του τεχνικός προγραμματισμού έργων και μελετών έτους 2023 του ΦΟΔΣΑ Δυτικής Θεσσαλίας «Π.Α.ΔΥ.Θ. Α.Ε.» (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

6. Ενημέρωση επί της ετήσιας έκθεσης με γνώμη, έτους 2022 του Τμήματος Εσωτερικού Ελέγχου Δήμου Καρδίτσας (εισ.: προϊσταμένη τμήματος Εσωτερικού Ελέγχου Γ. Γιαννουλάκη)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 5ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας έτους 2023 (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας – διευθυντής οικονομικών Κων. Κορκόντζελος)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διόρθωση – συμπλήρωση της υπ’αριθ. 86/2023 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου περί επιχορήγησης της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων για τη διοργάνωση του Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου και της Διεθνούς Γιορτής Πολιτισμού “ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΕΙΑ” (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας – διευθυντής οικονομικών Κων. Κορκόντζελος)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με πρόσληψη προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου για την κάλυψη αναγκών καθαριότητας σχολικών μονάδων του Δήμου Καρδίτσας για το σχολικό έτος 2022-23 (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με πρόσληψη εργατικού προσωπικού μέχρι και πέντε (5) ημερομίσθια κατ’ άτομο το μήνα Aπρίλιο 2023 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήματος κατασκευής ράμπας ΑΜΕΑ (εξασφάλιση προσβασιμότητας σε υπάρχουσα ιδιωτική οικοδομή) στην οδό Καραϊσκάκη (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τη δημιουργία μιας (1) θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ επί της οδού Κων. Καραμανλή (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποχαρακτηρισμό «παλαιού τμήματος» της Πρωτεύουσας Επαρχιακής Οδού 3 : Καρδίτσα – Μουζάκι προς Άρτα δια Φαναρίου που εμπίπτει εντός της πόλης Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση 1ου ΑΠΕ του έργου «ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΑΡΩΝ ΣΤΙΣ Δ.Ε ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ» (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήματος της Lever Σύμβουλοι Ανάπτυξης Α.Ε. παράτασης της υποβολής του 2ου παραδοτέου της σύμβασης παροχής υπηρεσίας συμβούλου για την υλοποίηση της πράξης «Παροχή υπηρεσιών Συμβούλου Παρακολούθησης των Δράσεων Μικροκινητικότητας του Δήμου Καρδίτσας» (εισ.: προϊσταμένη τμήματος προγραμματισμού Νατ. Τζέλλου)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παράταση σύμβασης μίσθωσης ακινήτου – αγροτεμαχίου για την προσωρινή φύλαξη των αδέσποτων ζώων του Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Φωτ. Παπαδημητρίου)

17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από παραβάσεις Κ.Ο.Κ (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

18. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από παραβάσεις Κ.Ο.Κ και επαναβεβαίωση σε νέο οφειλέτη (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

19. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από παραβάσεις Κ.Ο.Κ και επαναβεβαίωση σε νέο οφειλέτη (EXEC. AE) (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

20. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλής από χρηματικό κατάλογο τελών ύδρευσης Κοινότητας Παλαιοκκλησίου (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

21. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επιστροφή και επαναβεβαίωση ποσού από Τέλος Ακίνητης Περιουσίας (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

22. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 3ης αναμόρφωσης του Δ.Ο.Π.Α. Καρδίτσας (εισ: πρόεδρος Δ.Ο.Π.Α.Κ Ιω. Ρόβας)