24/05/2024

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ιδιωτικοποίηση του νερού στη Θεσσαλία με τη σύσταση ιδιωτικού φορέα μορφής Α.Ε. για τη διαχείριση των υδάτων (Ο.Δ.Υ.Θ. Α.Ε.) (εισ.: επικεφαλής δημ. παράταξης Κων. Ξυλομένος)
  2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 6ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας έτους 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)
  3. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήματος παραχώρησης δημοτικού χώρου (Γυμνάσιο Καρδιτσομαγούλας) στην τεχνική εταιρεία TEDRA (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)
  4.  Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήματος παραχώρησης δημοτικού ακινήτου (Δημοτικό Σχολείο Μέλισσας) για τη στέγαση του Λαογραφικού Μουσείου Μέλισσας (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)
  5.  Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έκδοση κανονιστικής απόφασης για απαγόρευση στάσης και στάθμευσης οχημάτων επί της οδού Ν. Τεμπονέρα στην πόλη της Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)
  6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση απολογισμού του Ν.Π.Δ.Δ με επωνυμία “Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Καρδίτσας” έτους 2023 (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)
  7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση απολογισμού του Ν.Π.Δ.Δ με επωνυμία “Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Καρδίτσας” έτους 2023 (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)
  8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αξιοποίηση του Προγράμματος Εκπαίδευσης στο Χώρο Εργασίας (Μαθητεία σε Εργασιακό Χώρο) και τον ορισμό ειδικοτήτων για τον Δήμο Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Π. Μουταρέλος)
  9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαπίστωση ανάγκης ονομασίας ή μετονομασίας οδών, πλατειών του Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Ευθυμίου)
  10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγκρότηση επιτροπής παραλαβής προμήθειας γευμάτων – υλικών για τη σίτιση των μαθητών του Μουσικού Γυμνασίου – Λυκείου Καρδίτσας για το χρονικό διάστημα από Σεπτέμβριο 2024 έως Μάϊο 2025 (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)
  11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό επιτροπής παραλαβής έργου με τίτλο «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΕΓΑΣΜΕΝΟΥ ΧΩΡΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΑΘΛΗΤΩΝ» (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)
  12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με χορήγηση εξουσιοδότησης στη Δημοτική Επιτροπή για τη λήψη απόφασης συγκρότησης επιτροπής παραλαβής έργων (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)
  13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό τιμής μονάδας για την προσκύρωση δημοτικής έκτασης στο Ο.Τ. 500 (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)
  14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση κανονισμού λειτουργίας δημοτικού δάσους Παπαράντζας Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Φ. Παπαδημητρίου)
  15. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήματος χορήγησης άδειας παραστάσεων στο δημοτικό δάσος Παπαράντζας (εισ.: αντιδήμαρχος Ολ. Μακρή)
  16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση – συμπλήρωση της υπ’αριθ. 54/2024 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)
  17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με απευθείας εκμίσθωση των καταστημάτων Κ3 & Κ4 του κληροδοτήματος Α. & Θ. Βαλταδώρου (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)
  18. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση προϋπολογισμού του Κληροδοτήματος Βαλταδώρου έτους 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)