21/02/2022

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Ενημέρωση του Δημοτικού Συμβουλίου επί της πρότασης που θα υποβληθεί από το Δήμο Καρδίτσας στο πρόγραμμα ¨Ελλάδα 2.0-Εθνικό Σχέδιο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας¨ για τη προμελέτη «Ανάπλαση πάρκου Παυσιλύπου και πλατείας Πλαστήρα» (εισ.: προϊσταμένη τμημ. προγραμματισμού Λ. Παρθένη)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 3ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας οικονομικού έτους 2022 – τροποποίηση στοχοθεσίας 2022 (Ολοκληρωμένο Πλαίσιο Δράσης) (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας – διευθυντής οικονομικών Κων. Κορκόντζελος)

3. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση έκθεσης επίτευξης στόχων προϋπολογισμού Δ’ τριμήνου 2021 (εισ.: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας – διευθυντής οικονομικών Κων. Κορκόντζελος)

4. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση αποτελεσμάτων εκτέλεσης προϋπολογισμού και στοιχείων ισολογισμού Δ’ τριμήνου 2021 (εισ.: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας – διευθυντής οικονομικών Κων. Κορκόντζελος)

5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συμμετοχή του Δήμου Καρδίτσας στο Φορέα Σχεδιασμού Περιφερειακού Σχεδίου Διαχείρισης Αποβλήτων Περιφέρειας Θεσσαλίας (Φο.Σ.ΠΕΣΔΑ) και την προσαρμογή της Συστατικής Πράξης του Περιφερειακού Συνδέσμου Φορέων Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων Περιφέρειας Θεσσαλίας ώστε να λειτουργήσει ως Φορέας Σχεδιασμού Περιφερειακού Σχεδίου Διαχείρισης Αποβλήτων Περιφέρειας Θεσσαλία (Φο.Σ.ΠΕΣΔΑ) του άρθρου 225 Ν. 4555/2018 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση έκθεσης πεπραγμένων της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής, έτους 2021 (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εξέταση πρότασης άρσης ασυμφωνίας του εγκεκριμένου σχεδίου πόλης Καρδίτσας στην οδό Σταμούλη μεταξύ των Ο.Τ 281 – 282 (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 281/2019 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου σχετικά με ορισμό μελών για τη συγκρότηση του Διοικητικού Συμβουλίου της δημοτικής επιχείρησης με επωνυμία “Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης Αποχέτευσης Καρδίτσας (Δ.Ε.Υ.Α.Κ.)” (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 338/2019 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου σχετικά με ορισμό μελών για τη συγκρότηση του Διοικητικού Συμβουλίου του Ν.Π.Δ.Δ με επωνυμία “Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Καρδίτσας” (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με κατανομή ποσού για την κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Καρδίτσας (Α’ κατανομή έτους 2022) (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με κατανομή ποσού για την κάλυψη δαπανών θέρμανσης των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό Προέδρου και Μελών Κοινής Επιτροπής Παρακολούθησης για την παρακολούθηση εκτέλεσης του Μνημονίου Συνεργασίας των Δικαιούχων και την ορθή υλοποίηση και τη λειτουργικότητα της Πράξης «Ανοικτό Κέντρο Εμπορίου Δήμου Καρδίτσας» με κωδικό ΟΠΣ 5033605, που έχει ενταχθεί στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία 2014-2020» και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) (εισ: προϊσταμένη τμημ. ευρωπαϊκών προγραμμάτων Νατ. Τζέλλου)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση – διόρθωση της υπ’αριθ 231/2021 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου περί παράτασης σύμβασης μίσθωσης ακινήτου στέγασης Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας και Πολιτισμού Δήμου Καρδίτσας (εισ: αντιδήμαρχος Θ. Θεοδωρόπουλος)

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εκμίσθωση του υπ’αριθ. Ι-13 καταστήματος της Δημοτικής Αγοράς (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εκμίσθωση δημοτικής έκτασης στην κοινότητα Καταφυγίου για σταυλική εγκατάσταση (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εκμίσθωση αγροτεμαχίου – καλλιεργήσιμης γης στην κοινότητα Ρούσσου (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καταγγελία / λύση σύμβασης μίσθωσης του δημοτικού καταστήματος στην κοινότητα Ρούσσου και επανεκμίσθωσή του (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

18. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καταβολή αποζημίωσης επικειμένων λόγω ρυμοτομίας (Τσίπρας Β.) (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

19. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επικαιροποίηση της υπ’ αριθ. 20/2021 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου περί καταβολής αποζημίωσης επικειμένων λόγω ρυμοτομίας (Γατσογιάννη κλπ) (εισ.: διευθυντής οικονομικών Κων. Κορκόντζελος)

20. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό αρδευτικής περιόδου έτους 2022 (εισ: αντιδήμαρχος Φ. Παπαδημητρίου)

21. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με χορήγηση άδειας παραγωγού πωλητή υπαίθριου εμπορίου “λαϊκών αγορών” (εισ: αντιδήμαρχος Ολ. Μακρή)

22. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επανυποβολή αιτήματος του Επιμελητηρίου Εικαστικών Τεχνών για διάθεση του Παυσιλύπου για την πραγματοποίηση εκδηλώσεων (εισ: πρόεδρος Κοινότητας Καρδίτσας Χρυσ. Γιαβάζη)

Η συνεδρίαση θα πραγματοποιηθεί με τηλεδιάσκεψη σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 10 της από 11 Μαρτίου 2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (ΠΝΠ) (Α’ 55), η οποία κυρώθηκε με το άρθρο 2 Ν. 4682/2020 (Α’ 76), όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 67 “Τρόπος λήψης αποφάσεων των συλλογικών οργάνων ΟΤΑ και των Διοικητικών συμβουλίων των εποπτευομένων νομικών προσώπων τους – Τροποποίηση παρ. 1 άρθρου 10 της από 11.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου” του Ν. 4830/2021