12/02/2024

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί της 2ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας και τροποποίηση της στοχοθεσίας έτους 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

2. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί της τιμολογιακής πολιτικής των δομών του καταργηθέντος Ν.Π.Δ.Δ “Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού και Αθλητισμού Καρδίτσας (Δ.Ο.Π.Α.Κ)” (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

3. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή των ταμειακών διαθέσιμων και των τραπεζικών λογαριασμών του καταργηθέντος Ν.Π.Δ.Δ “Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού και Αθλητισμού Καρδίτσας (Δ.Ο.Π.Α.Κ)” (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

4. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήματος έγκρισης συμπληρωματικού επενδυτικού δανείου στο Πρόγραμμα “ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ” για το έργο “Βελτίωση πρόσβασης σε Γεωργικές και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις στο Δήμο Καρδίτσας” (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με άσκηση ενδίκων μέσων για λύση της σύμβασης μίσθωσης κοινόχρηστου χώρου για τοποθέτηση διαφημιστικών πλαισίων – πινακίδων διπλής όψης (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με α) εκκίνηση της διαδικασίας διοικητικής αποβολής σύμφωνα με το άρθρο 2 του ΑΝ 263/1968 β) άσκηση ενδίκων μέσων για απόδοση μισθίου και είσπραξη μισθωμάτων για δημοτικό ακίνητο στη Λάρισα ισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με απευθείας ανάθεση στον ΔΕΔΔΗΕ της υλοποίησης των έργων: α) Μετατόπιση παροχής με αριθμό 41606010-01 στη δ/νση Αλλαμανή, β) Μετατόπιση παροχής με αριθμό 41606366-01 στη δ/νση Αλλαμανή 57 & γ) Χορήγηση νέας παροχής με νυχτερινό ισχύος 8 kVA με αριθμό 41606760-01 για τη σύνδεση στο δίκτυο μέσης τάσης ακινήτου στο Καροπλέσι και ορισμό υπολόγου (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επιστροφή ποσού ως αχρεωστήτως καταβληθέν στην πρώην υπάλληλο του Δήμου Καρδίτσας Β.Β (εισ.: αντιδήμαρχος Π. Μουταρέλος)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση όρων, ενδεικτικού προϋπολογισμού, τεχνικών προδιαγραφών, τρόπου διεξαγωγής  για την προμήθεια Τροφίμων Δήμου Καρδίτσας έτους 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγκρότηση επιτροπής διενέργειας – παρακολούθησης για την προμήθεια Τροφίμων Δήμου Καρδίτσας έτους 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή και επαναβεβαίωση οφειλών από παραβάσεις του ΚΟΚ (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλών από παραβάσεις του ΚΟΚ (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλών από παραβάσεις του ΚΟΚ λόγω θανάτου (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή προσαυξήσεων οφειλής (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επιστροφή ποσού ως αχρεωστήτως εισπραχθέντος (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση εκτός έδρας μετακίνησης του κ. δημάρχου (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση απόφασης δημάρχου για τη μετακίνηση υπηρεσιακού οχήματος του Δήμου Καρδίτσας εκτός διοικητικών ορίων της Π.Ε. Καρδίτσας (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)