03/02/2017

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση πρακτικών συνεδριάσεων Δημοτικού Συμβουλίου Γ’ τετραμήνου 2016 (εισ.: πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Κλ. Γιαννέλος)
(Απόφαση Δ.Σ. 25/2017)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 3ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας οικονομικού έτους 2017 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Μπακαλάκου)
(Απόφαση Δ.Σ. 26/2017)

3. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση πρακτικού της επιτροπής βραβείων κληροδοτήματος Βαλταδώρου (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Μπακαλάκου)
(Απόφαση Δ.Σ. 27/2017)

4. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συμμετοχή του Δήμου Καρδίτσας στο δίκτυο REVES “Ευρωπαϊκό δίκτυο πόλεων και περιοχών για την κοινωνική οικονομία” (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Μπακαλάκου)
(Απόφαση Δ.Σ. 28/2017)

5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παράταση ισχύος της σύμβασης του έργου “Φιλοτέχνηση, κατασκευή και τοποθέτηση έφιππου ανδριάντα του Γεωργίου Καραϊσκάκη” (εισ.: αντιδήμαρχος Ιω. Γεννάδιος)
(Απόφαση Δ.Σ. 29/2017)

6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παραλαβή μελέτης και έγκριση τευχών δημοπράτησης του έργου “Κατασκευή βάθρου για την τοποθέτηση του έφιππου ανδριάντα του Γεωργίου Καραϊσκάκη” και καθορισμός του τρόπου ανάθεσής του (εισ.: Β. Ανυφαντής)
(Απόφαση Δ.Σ. 30/2017)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση εκδηλώσεων και δαπανών για τις Απόκριες 2017 (εισ.: αντιδήμαρχος Κων. Ψημμένος)
(Απόφαση Δ.Σ. 31/2017)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό της αρδευτικής περιόδου και έγκριση πρόσληψης υδρονομέων για το έτος 2017 (εισ.: αντιδήμαρχος Δημ. Αραμπατζής)
(Απόφαση Δ.Σ. 32/2017)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παράταση καρπώσεων και μεταφορά λήμματος του διακατεχόμενου και δημοτικού δάσους Απιδιάς Δ.Ε Καλλιφωνίου (εισ.: αντιδήμαρχος Δημ. Αραμπατζής)
(Απόφαση Δ.Σ. 33/2017)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό Επιτροπής Οριστικής Παραλαβής του έργου «ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΩΡΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ» (εισ.: Β. Ελευθερίου)
(Απόφαση Δ.Σ. 34/2017)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση του πρωτοκόλλου Οριστικής Παραλαβής του έργου «ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ, ΠΛΑΤΕΙΩΝ ΚΑΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ» (εισ.: Β. Ελευθερίου)
(Απόφαση Δ.Σ. 35/2017)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό τρόπου ανάθεσης των υπηρεσιών συντήρησης, τεχνικής υποστήριξης και βελτίωσης του πληροφοριακού συστήματος του Δήμου Καρδίτσας για το έτος 2017 και έγκριση υπογραφής της σχετικής σύμβασης (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
(Απόφαση Δ.Σ. 36/2017)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήματος μείωσης μισθώματος δύο αγροτεμαχίων της Τοπικής Κοινότητας Κρύας Βρύσης λόγω άσχημων καιρικών συνθηκών για την καλλιεργητική περίοδο 2016 (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
(Απόφαση Δ.Σ. 37/2017)

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εκμίσθωση με αναπλειστηριασμό σε βάρος του πρώην μισθωτή και του εγγυητή του, του υπ’αριθμ. Ι-22 καταστήματος της Δημοτικής Αγοράς (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
(Απόφαση Δ.Σ. 38/2017)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή και επαναβεβαίωση οφειλής από χρηματικό κατάλογο τελών & ΦΠΑ ύδρευσης Τ.Κ Αγίου Γεωργίου (Γ. Νικολάου) (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
(Απόφαση Δ.Σ. 39/2017)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλής από χρηματικό κατάλογο τελών ύδρευσης Τ.Κ Καλλιθήρου (Μ. Παπαγεωργίου κλπ) (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
(Απόφαση Δ.Σ. 40/2017)

17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή προστίμων αυθαιρέτων κατασκευών λόγω ένταξης στο Ν. 4178/13 (εισ.: Περσ. Ράγκου)
(Απόφαση Δ.Σ. 41/2017)

18. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επιστροφή ποσού ως αχρεωστήτως εισπραχθέντος (Β. Γκαραβέλος) (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)
(Απόφαση Δ.Σ. 42/2017)

19. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό τρόπου ανάθεσης προμήθειας ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ Δήμου Καρδίτσας & φορέων του έτους 2017 και τρόπου ανάθεσης προμήθειας ΤΡΟΦΙΜΩΝ και προμήθειας ΓΑΛΑΚΤΟΣ Δήμου Καρδίτσας & φορέων του έτους 2017 (συνοπτικοί διαγωνισμοί) (εισ.: Ιω. Κατσαούνος)
(Απόφαση Δ.Σ. 43/2017)

20. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγκρότηση επιτρόπων διενέργειας, αξιολόγησης, παρακολούθησης, ενστάσεων για τους διαγωνισμούς ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ, ΤΡΟΦΙΜΩΝ & ΓΑΛΑΚΤΟΣ Δήμου Καρδίτσας & φορέων του έτους 2017 (συνοπτικοί διαγωνισμοί) (εισ.: Ιω. Κατσαούνος)
(Απόφαση Δ.Σ. 44/2017)

21. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό τρόπου ανάθεσης προμηθειών – παροχών υπηρεσίας (σκέλος αναθέσεων) (εισ.: Ιω. Κατσαούνος)
(Απόφαση Δ.Σ. 45/2017)

22. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ψήφιση πίστωσης για την πληρωμή κοινοχρήστων παρελθόντων ετών του κληροδοτήματος Βαλταδώρου (εισ.: Ιω. Κατσαούνος)
(Απόφαση Δ.Σ. 46/2017)

23. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση όρων για την ενοικίαση των Δ2 & Δ3 διαμερισμάτων του κληροδοτήματος Βαλταδώρου και ενημέρωση για την πορεία του συμβιβασμού που αφορά το κατάστημα Κ5 (οφειλές ενοικίων) (εισ.: Ιω. Κατσαούνος)
(Απόφαση Δ.Σ. 47/2017)

24. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση εκτός έδρας μετακίνησης του κ. Δημάρχου (εισ.: Μ. Νταφοπούλου)
(Απόφαση Δ.Σ. 48/2017)

25. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση εκτός έδρας μετακίνησης της αντιδημάρχου Σωτ. Μπακαλάκου (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Μπακαλάκου)
(Απόφαση Δ.Σ. 49/2017)

26. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση εκτός έδρας μετακίνησης των αντιδημάρχων Σωτ. Αντωνίου και Δημ. Αραμπατζή (εισ.: αντιδήμαρχος Δημ. Αραμπατζής)
(Απόφαση Δ.Σ. 50/2017)

Έκδοση ψηφίσματος συμπαράστασης και στήριξης του Δημοτικού Συμβουλίου Καρδίτσας προς τον Δήμαρχο Πατρέων Κώστα Πελετίδη
(Απόφαση Δ.Σ. 51/2017)