18/10/2024

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί της έκθεσης επίτευξης στόχων προϋπολογισμού Γ‘ τριμήνου 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

2. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί των αποτελεσμάτων εκτέλεσης προϋπολογισμού και στοιχείων ισολογισμού Γ‘ τριμήνου 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

3. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί της 14ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας έτους 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

4. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με χορήγηση εντολής και πληρεξουσιότητας σε δικηγόρο του Δήμου Καρδίτσας με σχέση έμμισθης εντολής για παράσταση ενώπιον του Διοικητικού Εφετείου Λάρισας προς αντίκρουση της με αριθ. κατάθεσης ΑΚ83/2-9-2024 αίτησης ακύρωσης και κατά του Δήμου Καρδίτσας (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή δωρεάς έργων τέχνης του Μ. Κατζουράκη προς τη Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή δωρεάς έργου τέχνης του Χρ. Σκόνδρα προς τη Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή δωρεάς έργου τέχνης του Αν. Δεβετζή προς τη Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί πρότασης δωρεάς στο Δήμο Καρδίτσας με αντικείμενο τη μελέτη – τεχνική περιγραφή για την προμήθεια «Προμήθεια για την αναβάθμιση του Αθλητικού Πάρκου και του Δημοτικού Σταδίου Καρδίτσας» (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή Γενικών & Ειδικών Προγραμμάτων Άθλησης για Όλους (ΠΑγΟ) 2024-2025 & Θέσεων Πτυχιούχων Φυσικής Αγωγής (Π.Φ.Α), Σύσταση Επιτροπής Αξιολόγησης Π.Φ.Α & έγκριση σχεδίου προκήρυξης για την πρόσληψη των Π.Φ.Α. (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Ευθυμίου)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με πρόσληψη ενός ναυαγοσώστη για τις ανάγκες του δημοτικού κολυμβητηρίου με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, διάρκειας δυο (2) μηνών (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Ευθυμίου)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με πρόσληψη ενός ατόμου κατηγορίας ΥΕ για τις ανάγκες της καθαριότητας αθλητικών εγκαταστάσεων με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, διάρκειας δυο (2) μηνών (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Ευθυμίου)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με δημιουργία μιας γενικής θέσης στάθμευσης ασθενοφόρου επί της οδού Ηρώων Πολυτεχνείου πλησίον της συμβολής της με την οδό Αβέρωφ (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με χορήγηση 1ης παράτασης έξι μηνών με αναθεώρηση της προθεσμίας του έργου «Επέκταση του δικτύου ποδηλατοδρόμων με έργα χαμηλού κόστους» (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με χορήγηση 2ης παράτασης δυο μηνών με αναθεώρηση της προθεσμίας του έργου: «Προσαρμογή των λειτουργούντων παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών του Δήμου Καρδίτσας στις προδιαγραφές του νέου θεσμικού πλαισίου αδειοδότησης σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 99/2017» (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση διοργάνωσης δράσης ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Πρόληψης του Καρκίνου του Μαστού (εισ.: αντιδήμαρχος Μελ. Μπαζή)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό όρων πλειοδοτικής δημοπρασίας για την εκμίσθωση δυο κενωθέντων περιπτέρων (εισ.: αντιδήμαρχος Ολ. Μακρή)

17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με απαλλαγή υπολόγου και έγκριση απόδοσης λογαριασμού για αναθέσεις έργων ΔΕΔΔΗΕ (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

18. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επιστροφή ποσού ως αχρεωστήτως καταβληθέντος (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

19. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επιστροφή ποσών από τέλη άρδευσης ως αχρεωστήτως καταβληθέντων (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

20. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή μη βεβαιωμένων χρηματικών καταλόγων που μεταβιβάστηκαν στον Δήμο Καρδίτσας από το καταργηθέν Ν.Π.Δ.Δ με την επωνυμία “Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού και Αθλητισμού Καρδίτσας (Δ.Ο.Π.Α.Κ.)(εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

21. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή χρεώσεων ΤΑΠ ακινήτου και επιστροφή ποσού (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

22. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλών από ανείσπρακτα Δ.Τ. – Δ.Φ. & Τ.Α.Π. (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

23. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή και επαναβεβαίωση οφειλών από παραβάσεις του Κ.Ο.Κ. (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

24. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ανάκληση πράξεων βεβαιώσεως παραβάσεων του Κ.Ο.Κ. (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

25. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση εκτός έδρας μετακίνησης του προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου Θ. Κόντου (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τα τακτικά μέλη της Δημοτικής Επιτροπής σε περίπτωση απουσίας τους θα ειδοποιούν τους νόμιμους αναπληρωτές τους σύμφωνα με το υπ’αριθ. 2/2024 πρακτικό Δημοτικού Συμβουλίου περί εκλογής μελών Δημοτικής Επιτροπής