02/04/2015

Θετικός ο απολογισμός του 31ου Π.Φ.Ε.Θ. – Ευχαριστίες της Οργανωτικής Επιτροπής

Χιλιάδες κόσμου παρακολούθησαν το 31ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας το οποίο διοργάνωσε, από 20 έως 29 Μαρτίου, η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας, σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, την Περιφερειακή Ένωση Δήμων (Π.Ε.Δ.) Θεσσαλίας, το Δήμο Καρδίτσας και με τη συμπαράσταση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων. Επί ένα δεκαήμερο, η πόλη μας βρέθηκε στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος, με μια διοργάνωση υψηλού επιπέδου.

Τόσο οι διαγωνιστικές θεατρικές βραδιές, όσο και οι παράλληλες εκδηλώσεις που περιλάμβανε το πρόγραμμα του φετινού Φεστιβάλ προσέλκυσαν το ενδιαφέρον μικρών και μεγάλων και είχαν τη δυνατότητα να ζήσουν τη μαγεία του θεάτρου, να γνωρίσουν από κοντά σημαντικές προσωπικότητες από το χώρο της Τέχνης, στο πλαίσιο των τιμητικών αφιερωμάτων, να παρακολουθήσουν μια σειρά από επιμορφωτικές συναντήσεις και συζητήσεις και να συμμετάσχουν σε πολλές ακόμη ενδιαφέρουσες δράσεις.

Ήταν μια άρτια διοργάνωση και ένα πρόγραμμα αντάξιο του κύρους του θεσμού, ενώ η αποδοχή και η αναγνώριση της όλης προσπάθειας από την πλευρά του κόσμου δίνει τη δύναμη στην Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων, που είναι ο κύριος διοργανωτής, να συνεχίσει ακόμη πιο δυναμικά.

Στο σημείο αυτό, η Οργανωτική Επιτροπή αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει και δημοσίως όλους όσοι βοήθησαν σε αυτή την προσπάθεια και συγκεκριμένα :

Τους Συνδιοργανωτές :

Όπως επίσης και την Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων για τη συμπαράστασή της.
Αλλά και όλα τα μέσα, έντυπα, ηλεκτρονικά και διαδικτυακά, που κάλυψαν το Φεστιβάλ και τις 10 μέρες.

Τους Χορηγούς :

Ιδιαίτερες ευχαριστίες :

Θερμές ευχαριστίες  και  σε όσους συνεργάστηκαν για την οργάνωση των παράλληλων εκδηλώσεων :

Ευχαριστούμε θερμά :
Τα μέλη της Κριτικής Επιτροπής που ανέλαβαν το δύσκολο έργο της αξιολόγησης και συγκεκριμένα :

1. Τον κ. Βασίλη Κυρίτση, Σκηνοθέτη
  2. Τον κ. Γιώργο Χασάπογλου, Θεατρικό Συγγραφέα
  3. Τον κ. Γιάννη Μόρτζο, Ηθοποιό
  4. Τον κ. Νίκο Κυπουργό, Μουσικοσυνθέτη
  5. Την κ. Μίρκα Ψαροπούλου, Κριτικό χορού

Αλλά και τα μέλη της Επιτροπής Επιλογής Έργων που κλήθηκαν να αξιολογήσουν τις συμμετοχές που είχαμε φέτος για το διαγωνιστικό μέρος του Φεστιβάλ και ειδικότερα :

1. Τον κ. Ανδρέα Ζυγογιάννη, θεατρολόγο – ηθοποιό