13/09/2024

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί της 12ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας έτους 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

2. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί αιτήματος παραχώρησης χώρου ιδιοκτησίας Δήμου Καρδίτσας για χρήση από το Παράρτημα Ρομά του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

3. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο σχετικά με παραχώρηση προς χρήση γυμναστηρίων σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε αθλητικούς συλλόγους της πόλης μας (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

4. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο σχετικά με παραχώρηση του Δημοτικού Σταδίου Καρδίτσας έναντι αντιτίμου για τη διεξαγωγή συναυλίας (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Ευθυμίου)

5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση απολογιστικών στοιχείων μηνός Αυγούστου 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση δαπανών πάγιας προκαταβολής προέδρων κοινοτήτων (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση της υπ’αριθ. 353/2024 απόφασης Δημοτικής Επιτροπής περί σύστασης πάγιας προκαταβολής Διευθυντών Σχολικών Μονάδων (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση πρακτικού ΙΙΙ του έργου «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΑΡΚΟΥ ΠΑΥΣΙΛΥΠΟΥ ΚΑΙ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΠΛΑΣΤΗΡΑ» (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση πρακτικού διαγωνισμού με τη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση σύμφωνα με το αρθρο 32, παρ. γ, και 32 Α, για την εκτέλεση του έργου «Εργασίες αποκατάστασης ζημιών στο Παλαιό Δημαρχείο Καρδίτσας» (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση πρακτικού διαγωνισμού με τη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση σύμφωνα με το αρθρο 32, παρ. γ, και 32 Α, για την εκτέλεση του έργου «Αποκατάσταση ζημιών στη Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας» (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με την “Απομάκρυνση φερτών υλικών και αποκατάσταση κοινόχρηστων χώρων Δ.Ε. Καρδίτσας”

α) Έγκριση του Πρακτικού Ι της διαδικασίας διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση

β) Κήρυξη της ανωτέρω διαδικασίας ως άγονης

γ) Επανάληψη της διαδικασίας της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016, για την ανάθεση της σύμβασης με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις, τους προσκαλούμενους οικονομικούς φορείς και τις επιτροπές διαπραγμάτευσης – αξιολόγησης προσφορών και αξιολόγησης ενστάσεων – προσφυγών που καθορίστηκαν με την υπ’ αριθμ. 387/2024 Απόφαση της Δημοτικής Επιτροπής.

δ) Καθορισμός καταληκτικής ημερομηνίας υποβολής προσφορών (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με την “Απομάκρυνση φερτών υλικών και αποκατάσταση κοινόχρηστων χώρων Δ.Ε. Ιτάμου

β) Κήρυξη της ανωτέρω διαδικασίας ως άγονης

γ) Επανάληψη της διαδικασίας της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016, για την ανάθεση της σύμβασης με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις, τους προσκαλούμενους οικονομικούς φορείς και τις επιτροπές διαπραγμάτευσης – αξιολόγησης προσφορών και αξιολόγησης ενστάσεων – προσφυγών που καθορίστηκαν με την υπ’ αριθμ. 388/2024 Απόφαση της Δημοτικής Επιτροπής.

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με την “Απομάκρυνση φερτών υλικών και αποκατάσταση κοινόχρηστων χώρων Δ.Ε. Κάμπου

β) Κήρυξη της ανωτέρω διαδικασίας ως άγονης

γ) Επανάληψη της διαδικασίας της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016, για την ανάθεση της σύμβασης με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις, τους προσκαλούμενους οικονομικούς φορείς και τις επιτροπές διαπραγμάτευσης – αξιολόγησης προσφορών και αξιολόγησης ενστάσεων – προσφυγών που καθορίστηκαν με την υπ’ αριθμ. 389/2024 Απόφαση της Δημοτικής Επιτροπής.

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με χορήγηση 3ης παράτασης δύο μηνών με αναθεώρηση της προθεσμίας του έργου «Παρεμβάσεις αναβάθμισης δημοσίου χώρου για τη δημιουργία του ανοικτού κέντρου εμπορίου Δήμου Καρδίτσας» (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση των ενεργειών της καταργηθείσας Σχολικής Επιτροπής για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκού σταθμού στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας καθώς και των σχετικών ενεργειών που θα απαιτηθούν από τον κ. δήμαρχο (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό επιτροπής παραλαβής έργου με τίτλο «Μετατροπή της οδού Χαρίτου σε οδό ήπιας κυκλοφορίας» (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ανανέωση επτά (7) συμβάσεων Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου πλήρους απασχόλησης για την κάλυψη των αναγκών της πράξης «Κέντρο Κοινότητας Δήμου Καρδίτσας (συνεχιζόμενες δομές)» (εισ.: αντιδήμαρχος Μελ. Μπαζή)