12/02/2024

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της απευθείας μετάδοσης των συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου δημόσια στο διαδίκτυο (εισ.: πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Θ. Κόντος)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τη στήριξη των αγροτών που βρίσκονται σε κινητοποιήσεις, τη λήψη μέτρων για την ανακούφιση των γεωργών, κτηνοτρόφων και μελισσοκόμων του Δήμου Καρδίτσας και την έκδοση ψηφίσματος για στήριξη των αιτημάτων τους (εισ.: επικεφαλής δημ. παράταξης Εκτ. Γάζος)

3. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 2ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας και τροποποίηση της στοχοθεσίας έτους 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

4. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με την τιμολογιακή πολιτική των δομών του καταργηθέντος Ν.Π.Δ.Δ “Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού και Αθλητισμού Καρδίτσας (Δ.Ο.Π.Α.Κ)” (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό υπολόγων και υπεύθυνων λογαριασμών έργων (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καταχώρηση παραστατικών χρήσης 2023 στο οικονομικό πληροφοριακό σύστημα του Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό εκπροσώπου/ων του Δήμου Καρδίτσας στη Γενική Συνέλευση των μετόχων της Περιβαλλοντικής Αναπτυξιακής Δυτικής Θεσσαλίας Α.Ε (Π.Α.Δ.Υ.Θ. Α.Ε) (εισ.: αντιδήμαρχος Φ. Παπαδημητρίου)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό εκπροσώπου του Δήμου Καρδίτσας στο Εποπτικό Συμβούλιο της Περιβαλλοντικής Αναπτυξιακής Δυτικής Θεσσαλίας Α.Ε (Π.Α.Δ.Υ.Θ. Α.Ε) (εισ.: αντιδήμαρχος Φ. Παπαδημητρίου)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό εκπροσώπου του Δήμου Καρδίτσας στην Κοινή Επιτροπή Παρακολούθησης των προγραμματικών συμβάσεων μεταξύ του Δήμου Καρδίτσας και της Περιβαλλοντικής Αναπτυξιακής Δυτικής Θεσσαλίας Α.Ε (Π.Α.Δ.Υ.Θ. Α.Ε) (εισ.: αντιδήμαρχος Φ. Παπαδημητρίου)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγκρότηση Επιτροπής Διαχείρισης και λειτουργίας του Πεδίου Προσγείωσης Μυρίνης Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό εκπροσώπου του Δήμου Καρδίτσας στην Γενική Συνέλευση της Αστικής Μη Κερδοσκοπικής Εταιρείας με την επωνυμία «ΔΙΚΤΥΟ ΔΗΜΩΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΙΝΔΟΥ» με διακριτικό τίτλο «ΔΙΚΤΥΟ ΠΙΝΔΟΣ» (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό εκπροσώπου του Δήμου Καρδίτσας στο Δίκτυο Πόλεων με Λίμνες (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό αναπληρωματικού εκπροσώπου του Δήμου Καρδίτσας στο Ελληνικό Δίκτυο Δήμων με Ποτάμια (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση Επιχειρησιακού Προγράμματος Δήμου Καρδίτσας για τη διαχείριση αδέσποτων ζώων συντροφιάς και πρόληψης της δημιουργίας νέων αδέσποτων ζώων συντροφιάς 2023-2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Χαρ. Αγγελίδης)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό αμοιβής του ορισθέντος δικηγόρου για άσκηση αίτησης ακύρωσης ενώπιον του Συμβουλίου της Επικρατείας κατά της Α.Π ΥΠΕΝ/ΔΙΠΑ/67869/4666 με ημερομηνία 20/07/2023 απόφασης του ΓΔ Περιβαλλοντικής Πολιτικής του ΥΠΕΝ (ΑΔΑ:62ΜΓ4653Π8-7ΛΗ) (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με απευθείας μίσθωση ακινήτου για τη στέγαση του Δημοτικού Ωδείου Καρδίτσας ισ: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με κατανομή ποσού για την κάλυψη λειτουργικών αναγκών των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Καρδίτσας (Α’ κατανομή έτους 2024) (εισ: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

18. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ανάκληση της υπ’αριθ. 434/2023 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου (εισ: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

19. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγκρότηση επιτροπής καθορισμού τιμήματος εκποιούμενων δημοτικών ακινήτων (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

20. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επανεκμίσθωση του υπ’αριθ. Ι-3 δημοτικού καταστήματος με αναπλειστηριασμό σε βάρος της μισθώτριας και της εγγυητριάς της, λόγω λύσης της σύμβασης μίσθωσης πριν τη λήξη του συμφωνηθέντος χρόνου (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

21. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επί της αίτησης της μισθώτριας εταιρείας “Λατομεία Καρδίτσας ΑΕ” για δεκαετή παράταση της σύμβασης μίσθωσης λατομικής έκτασης στη δημοτική κοινότητα Ρούσσου (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

22. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επανάληψη διαγωνιστικής διαδικασίας λόγω ακύρωσης της υπ’ αριθμ. 446/2023 απόφασης της οικονομικής επιτροπής περί κατακύρωσης δημοπρασίας μίσθωσης ακινήτου για τη στέγαση του Παραρτήματος Ρομά του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Μελ. Μπαζή)

23. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επιχορήγηση της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας για τη διοργάνωση των εκδηλώσεων “39ο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας” και “56η Διεθνής Γιορτή Πολιτισμού Καραϊσκάκεια” (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

24. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση διοργάνωσης της ετήσιας χοροεσπερίδας του Δημοτικού Χορευτικού “Μαίρη Ιωαννίδου” (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

25. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση διοργάνωσης εκδηλώσεων “Απόκρεω Κούλουμα Δήμου Καρδίτσας έτους 2024” (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

26. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με μεταφορά αδιάθετου λήμματος στο διαχειριστικό έτος 2024 για ατομικές ανάγκες κατοίκων και εμπόριο καυσοξύλων της δημοτικής κοινότητας Απιδιάς (εισ.: αντιδήμαρχος Φ. Παπαδημητρίου)