12/09/2024

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με χορήγηση εντολής και πληρεξουσιότητας σε δικηγόρο του Δήμου Καρδίτσας με σχέση έμμισθης εντολής για παράσταση ενώπιον του Διοικητικού Εφετείου Λάρισας για υπόθεση του Δήμου Καρδίτσας (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση πρακτικών δημοπρασίας για την εκμίσθωση του σχολικού κυλικείου του 4ου Γυμνασίου – 4ου Λυκείου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

Η συνεδρίαση κρίνεται κατεπείγουσα για τους εξής λόγους:

για το πρώτο θέμα, διότι η παράσταση ενώπιον του Διοικητικού Εφετείου αφορά στη δικάσιμο της 17ης Σεπτεμβρίου και δεν είναι δυνατόν (λόγω προθεσμιών) να αντιμετωπιστεί μέσω τακτικής συνεδρίασης

– για το δεύτερο θέμα, διότι η λειτουργία του σχολικού κυλικείου είναι απολύτως επιβεβλημένη δεδομένης της έναρξης του σχολικού έτους στις 11 Σεπτεμβρίου