20/12/2019

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήματος του Πανελληνίου Συλλόγου Εργαζομένων Κέντρων Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών για στήριξη του θεσμού των ΚΔΑΠ και ΚΔΑΠ-ΜΕΑ (εισ.: πρόεδρος Δημ. Συμβουλίου Θ. Κόντος)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 16ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού Δήμου Καρδίτσας έτους 2019 (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

3. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση της υπ’αριθμ. 218/2016 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου σχετικά με συγκρότηση Επιτροπής Βραβείων Βαλταδώρου (εισ.: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

4. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση της υπ’αριθμ. 286/2019 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου σχετικά με ορισμό μελών για τη συγκρότηση του Διοικητικού Συμβουλίου της Αστικής Εταιρείας μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα με επωνυμία «Θεοδωρίδειο Κέντρο Υποστήριξης και Παροχής Συμβουλών για Ανθρώπους με Αναπηρία “ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ”» (εισ.: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση και παραλαβή της μελέτης και των τευχών δημοπράτησης του έργου «ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΧΑΡΙΤΟΥ ΣΕ ΟΔΟ ΗΠΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ» (Α.Μ.:4/2019) και καθορισμό του τρόπου ανάθεσης (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Μάττας)

6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση της υπαριθμ.378/2019 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου περί έγκρισης και παραλαβής της μελέτης και των τευχών δημοπράτησης του έργου «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ» (Α.Μ.:3/2019) και καθορισμού του τρόπου ανάθεσης (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Μάττας)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση υποβολής Τεχνικού Δελτίου της πράξης «Παρεμβάσεις βελτίωσης προσβασιμότητας και ασφάλειας στα σχολικά συγκροτήματα» στην Πρόσκληση με Κωδικό 071 (Α.Π. 2464/25.7.2019) με τίτλο «Δράσεις Στρατηγικής ΒΑΑ Δήμου Καρδίτσας – ΕΤΠΑ», του ΠΕΠ Θεσσαλίας 2014-2020, στον Άξονα Προτεραιότητας 3 «Προστασία του Περιβάλλοντος – Μετάβαση σε μια οικονομία φιλική στο περιβάλλον» (εισ.: Γ. Γιαννουλάκη)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με υποβολή αιτήματος χρηματοδότησης στο πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ» στον άξονα προτεραιότητας : «Κοινωνικές και πολιτιστικές υποδομές και δραστηριότητες των δήμων» με τίτλο «Κατασκευή ραμπών και χώρων υγιεινής για την πρόσβαση και την εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ σε σχολικές μονάδες» (εισ.: Γ. Γιαννουλάκη)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση υποβολής Τεχνικού Δελτίου της πράξης «Εκσυγχρονισμός εξοπλισμού Δημοτικών Παιδικών Βιβλιοθηκών στην περιοχή παρέμβασης» στην υπ’ αριθμ. 071/25-07-2019 πρόσκληση της Περιφέρειας Θεσσαλίας, με τίτλο «Δράσεις Στρατηγικής ΒΒΑ Δήμου Καρδίτσας – ΕΠΤΑ» της πράξης του έργου (προμήθειας) (εισ.: Β. Ανυφαντής)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παραλαβή της μελέτης και τευχών δημοπράτησης της πράξης του έργου «Εκσυγχρονισμός εξοπλισμού Δημοτικών Παιδικών Βιβλιοθηκών στην περιοχή παρέμβασης» (εισ.: Β. Ανυφαντής)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παροχή σύμφωνης γνώμης για την παραχώρηση τμήματος γηπέδου έκτασης 30.000 τ.μ από το συνολικό γήπεδο έκτασης 435.577 τ.μ με αριθμό 865 – Μεριάς, αναδασμού Καλλιφωνίου έτους 1972 του Δήμου Καρδίτσας στον υπό σύσταση Σύνδεσμο με την επωνυμία “Σύνδεσμος Δήμων Π.Ε Καρδίτσας (ΣΥ.ΔΗ.Π.Ε.Κ)” για την κατασκευή καταφυγίου αδέσποτων ζώων (εισ.: Β. Ανυφαντής – Λ. Παρθένη) (εισ.: Β. Ανυφαντής)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση του πρακτικού κλήρωσης για την συγκρότηση επιτροπής Προσωρινής και Οριστικής παραλαβής του έργου «ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΛΟΟΤΑΠΗΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ» (Α.Μ.:2/2016) (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Μάττας)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με απευθείας ανάθεση στον ΔΕΔΔΗΕ της κατασκευής του έργου “Χορήγηση ΦΟΠ παροχής ισχύος 25 kVA με αριθμό 41604208-01 για τη σύνδεση στο δίκτυο χαμηλής τάσης της εγκατάστασης στη διεύθυνση Ζαϊμι” (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Μάττας)

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με απευθείας ανάθεση στον ΔΕΔΔΗΕ της κατασκευής του έργου «Παραλλαγή δικτύου στην οδό Κ. Καβάφη μεταξύ της οδού Φιλ. Εταιρείας και Περιφερειακής οδού» (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Μάττας)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με προσθήκη τριών νέων σχολών στο Δημοτικό Ωδείο Καρδίτσας (εισ.: πρόεδρος Δ.Ο.Π.Α.Κ Ιω. Ρόβας)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση καταβολής αποζημίωσης επικειμένων λόγω ρυμοτομίας (Ελ. Παπαδοπούλου) (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Μάττας)

17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση καταβολής συνδρομής στο δίκτυο για τη βιώσιμη κινητικότητα CIVINET CY-EL (εισ.: εντεταλμένος δημ. σύμβουλος Σωκρ. Παππάς)

18. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παράταση σύμβασης μίσθωσης του καταστήματος στέγασης του Κ.Α.Π.Η επί της οδού Λαχανά (εισ.: αντιδήμαρχος Ουρ. Σούφλα)

19. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αίτησης δημότη για εκμίσθωση δημοτικής έκτασης στην κοινότητα Καλλιφωνίου (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

20. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αίτησης της ΑΝ.ΚΑ Α.Ε για παράταση σύμβασης μίσθωσης του υπ’αριθμ. Ι-24 καταστήματος της Δημοτικής Αγοράς (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

21. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αίτησης της ΑΝ.ΚΑ Α.Ε για μίσθωση του υπ’αριθμ. Ι-23 καταστήματος της Δημοτικής Αγοράς (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

22. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό επιτροπών παραλαβής προμηθειών και παροχών υπηρεσίας για το έτος 2020 (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

23. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση παράτασης συμβάσεων καθαριστικών Δήμου Καρδίτσας και φορέων του μέχρι την 31/3/2020 (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

24. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση παράτασης συμβάσεων τροφίμων Δήμου Καρδίτσας και φορέων του μέχρι την 31/3/2020 (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

25. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ψηφίσεις πιστώσεων Κληροδοτήματος Βαλταδώρου (εισ.: Ιω. Κατσαούνος)

26. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση προϋπολογισμού του Κληροδοτήματος Βαλταδώρου έτους 2020 (εισ.: Ιω. Κατσαούνος)