22/08/2022

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συμμετοχή του Δήμου Καρδίτσας στο Σχέδιο Στρατηγικής Τοπικής Ανάπτυξης μέσω του LEADER (εισ: κ. δήμαρχος)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 9ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας οικονομικού έτους 2022 (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας – διευθυντής οικονομικών Κων. Κορκόντζελος)

3. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με με εξέταση ένστασης επί πρότασης τροποποίησης του εγκεκριμένου σχεδίου πόλης Καρδίτσας στο Ο.Τ 1228 περιοχής Επέκτασης Καμινάδων (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

4. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εξέταση πρότασης τροποποίησης της οικοδομικής γραμμής (Ο.Γ) στην πρασιά που προβλέπεται στο Ο.Τ 576 (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εξέταση πρότασης σημειακής τροποποίησης του εγκεκριμένου γενικού πολεοδομικού σχεδίου Δημοτικής Ενότητας Καρδίτσας πλησίον της βόρειας περιφερειακής οδού (Αθηνών – Καρδίτσας – Τρικάλων) (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εξέταση πρότασης διαπίστωσης άρσης απαλλοτρίωσης κοινοχρήστου χώρου πρασίνου (Κ.Χ.Π) και τροποποίησης του εγκεκριμένου σχεδίου πόλης Καρδίτσας στο Ο.Τ 562 (Αλκιβιάδου & Σοφοκλέους) (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση 1ης επικαιροποίησης Στρατηγικής Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης (Β.Α.Α.) του Δήμου Καρδίτσας «Καρδίτσα, πόλη να ζεις», στο πλαίσιο του Περιφερειακού Επιχειρησιακού Προγράμματος Θεσσαλίας 2014-2020 (εισ.: Λ. Παρθένη)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με χορήγηση έκτακτου οικονομικού βοηθήματος σε δημότη (εισ.: αντιδήμαρχος Θ. Θεοδωρόπουλος)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παροχή γνώμης επί του Σχεδίου Καθορισμού Τιμολογιακής Πολιτικής της Περιβαλλοντικής Αναπτυξιακής Δυτικής Θεσσαλίας (Π.Α.ΔΥ.Θ. ) Α.Ε. έτους 2023 (εισ: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παράταση σύμβασης μίσθωσης του υπ’αριθ. Κ-10 καταστήματος της Δημοτικής Λαχαναγοράς (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί εξώδικης δήλωσης – καταγγελίας σύμβασης μίσθωσης του δημοτικού καταστήματος της κοινότητας Ρούσσου (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τον τρόπο παραχώρησης του δικαιώματος κατασκευής παραγκών και ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων, καθώς και παραχώρησης – εκμίσθωσης δημοτικού χώρου εγκατάστασης μέσων ψυχαγωγίας (Λούνα Παρκ) κατά τη διεξαγωγή της ετήσιας παραδοσιακής εμποροπανήγυρης (εισ: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με χορήγηση άδειας παραστάσεων στον υπαίθριο περιφραγμένο χώρο της επιχείρησης μαζικής εστίασης μερικής επεξεργασίας (πρόχειρου γεύματος) που βρίσκεται σε μισθωμένο δημοτικό χώρο στο άλσος “Παπαράντζα” (εισ.: αντιδήμαρχος Ολ. Μακρή)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Λόγω της αύξησης των κρουσμάτων κορωνοϊού, παρακαλούμε για χρήση μάσκας κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης