22/05/2020

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 6ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού έτους 2020 (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση πρακτικού συγκρότησης σε Σώμα της Επιτροπής Βραβείων Κληροδοτήματος Βαλταδώρου (εισ.: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

3. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση της υπ’αριθ. 334/2019 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου περί ορισμού εκπροσώπων του Δήμου Καρδίτσας στη Γενική Συνέλευση των μετόχων της ανώνυμης εταιρείας με επωνυμία “ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ Ο.Τ.Α (ΑΝ.ΚΑ Α.Ε)” λόγω παραίτησης του δημοτικού συμβούλου κ. Ιω. Ντελή (εισ.: αντιδήμαρχος Αριστ. Σπάνιας)

4. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήματος τροποποίησης του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου Καρδίτσας στο πρώην Στρατόπεδο Λουμάκη (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Μάττας)

5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή τροποποίησης της Πράξης της Πρόσκλησης με τίτλο «ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2015-2016» με κωδικό ΟΠΣ 5000194 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής για το ΤΕΒΑ/FEAD 2014-2020» ως προς την παράταση του φυσικού αντικείμενου της Πράξης για ένα έτος ήτοι μέχρι 31/12/2021 (εισ.: αντιδήμαρχος Ουρ. Σούφλα)

6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή τροποποίησης της Πράξης της Πρόσκλησης με τίτλο «ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2018-2019» με κωδικό ΟΠΣ 5029802 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής για το ΤΕΒΑ/FEAD 2014-2020» ως προς την παράταση του φυσικού αντικείμενου των Πράξεων για ένα έτος ήτοι μέχρι 31/12/2021 (εισ.: (εισ.: αντιδήμαρχος Ουρ. Σούφλα)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση πρωτοκόλλου συνεργασίας του εταιρικού σχήματος για την υλοποίηση της Στρατηγικής Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης (ΣΒΑΑ) Δήμου Καρδίτσας (εισ.: Νατ. Τζέλλου)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγκρότηση επιτροπής παραλαβής της παροχής υπηρεσίας συμβούλου για την υλοποίηση της πράξης «Ανοικτό Κέντρο Εμπορίου Δήμου Καρδίτσας» (εισ.: Νατ. Τζέλλου)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με δέσμευση του Δήμου Καρδίτσας διασφάλισης της λειτουργίας των Δομών Κοινωνικής Αλληλεγγύης (κοινωνικό παντοπωλείο & δομή υποστηριζόμενων διαμερισμάτων) που αφορά η πράξη «Κατασκευή κτιρίου και προμήθεια εξοπλισμού για πολυχώρο κοινωνικής αλληλεγγύης (κοινωνικό παντοπωλείο & δομή υποστηριζόμενων διαμερισμάτων)» (εισ.: Γ. Γιαννουλάκη)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση και παραλαβή της μελέτης και των τευχών δημοπράτησης του έργου “Επέκταση του δικτύου των ποδηλατοδρόμων με έργα χαμηλού κόστους” και καθορισμός του τρόπου ανάθεσης (εισ.: Λ. Παρθένη – Γ. Γιαννουλάκη)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εκμίσθωση του υπ’αριθ. Ι-4 καταστήματος της Δημοτικής Αγοράς (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εκμίσθωση του υπ’αριθ. Ι-5 καταστήματος της Δημοτικής Αγοράς (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εκμίσθωση των υπ’αριθ. Κ-1 & Κ-2 καταστημάτων των Λαϊκών Πολυκατοικιών (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εκμίσθωση των υπ’αριθ. Κ-3, Κ-4, Κ-5 & Κ-6 καταστημάτων των Λαϊκών Πολυκατοικιών (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εκμίσθωση του υπ’αριθ. Κ-7 καταστήματος των Λαϊκών Πολυκατοικιών (εισ.: αντιδήμαρχος Ηλ. Σχορετσανίτης)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με μεταφορά αδιάθετων λημμάτων του δημοτικού δάσους Ραχούλας στο διαχειριστικό έτος 2020 για την κάλυψη ατομικών αναγκών σε καυσόξυλα των κατοίκων της κοινότητας (εισ.: αντιδήμαρχος Σπ. Κουρτεσιώτης)

Η συνεδρίαση θα πραγματοποιηθεί με τηλεδιάσκεψη για τον εξής λόγο:

Στην Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου (ΦΕΚ 55/11.03.2020 τεύχος A’) “Κατεπείγοντα μέτρα αντιμετώπισης των αρνητικών συνεπειών της εμφάνισης του κορωνοϊού COVID-19 και της ανάγκης περιορισμού της διάδοσής του” και συγκεκριμένα στο άρθρο 10 “Κατεπείγουσες διατάξεις για τη λειτουργία Δήμων και Περιφερειών κατά τη διάρκεια της λήψης μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19” και στην παράγραφο 1 ορίζεται ρητά ότι: «Κατά το διάστημα λήψης των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19, η λήψη των αποφάσεων των πάσης φύσεων συλλογικών οργάνων των ΟΤΑ α’ και β’ βαθμού και των διοικητικών συμβουλίων των εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων μπορεί να λαμβάνει χώρα είτε δια περιφοράς κατά τις προβλέψεις της παρ. 5 του άρθρου 67 και της παρ. 1 του άρθρου 167 του Ν. 3852/2010, είτε δια τηλεδιάσκεψης με κάθε πρόσφορο τηλεπικοινωνιακό μέσο. Στην περίπτωση της δια ζώσης σύγκλησης των συμβουλίων οι συνεδριάσεις πραγματοποιούνται κεκλεισμένων των θυρών».