23/08/2024

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 10ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας έτους 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 11ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας έτους 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

3. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της έκθεσης πεπραγμένων της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής έτους 2023 (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

4. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση της ιδρυτικής απόφασης λειτουργίας των σχολών του Δ.Ω.Καρδίτσας με προσθήκη της “Σχολής Παραδοσιακής Μουσικής” και αναγνώριση οργάνων παραδοσιακής μουσικής στο Δημοτικό Ωδείο Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγκρότηση της επιτροπής Βραβείων Κληροδοτήματος Βαλταδώρου (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με σύσταση Δημοτικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με σύσταση Δημοτικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (εισ.: αντιδήμαρχος Στ. Θεολόγης)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ορισμό εκπροσώπου του Δήμου Καρδίτσας για συγκρότηση της επιτροπής επιλογής δικηγόρου με σχέση έμμισθης εντολής (εισ.: αντιδήμαρχος Π. Μουταρέλος)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση της υπ’αριθ. 13/2024 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου περί ορισμού μελών για τη συγκρότηση του Διοικητικού Συμβουλίου της Αστικής Εταιρείας μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα με επωνυμία «Θεοδωρίδειο Κέντρο Υποστήριξης και Παροχής Συμβουλών για Ανθρώπους με Αναπηρία “ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ” λόγω υποβληθεισών παραιτήσεων (εισ.: αντιδήμαρχος Π. Μουταρέλος)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της Στρατηγικής Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης (ΣΒΑΑ) 2021-2027 Δήμου Καρδίτσας όπως τελικά υποβλήθηκε στο πλαίσιο της Προτεραιότητας 5 «Ολοκληρωμένες Χωρικές Παρεμβάσεις» του Προγράμματος «ΘΕΣΣΑΛΙΑ» 2021-2027 και τροποποίηση συγκρότησης της Ομάδας Διακυβέρνησης της Αστικής Αρχής του Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ίδρυση Συμβουλίου ένταξης Μεταναστών και Προσφύγων Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Μελ. Μπαζή)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με σύσταση επιτροπής για καταστροφή αντικειμένων άνευ αξίας (εισ.: αντιδήμαρχος Μελ. Μπαζή)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή τροποποίησης της Πράξης με τίτλο «ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2015-2016» με κωδικό ΟΠΣ 5000194 ως προς την παράταση λήξης των Πράξεων μέχρι 31.12.2024 σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2024/795 της 29ης Φεβρουαρίου 2024 (Άρθρο 15 – Τροποποιήσεις του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 223/2014) και την Υ.Α./353/10.06.2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Μελ. Μπαζή)

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή τροποποίησης της Πράξης με τίτλο «ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2018-2019» με κωδικό ΟΠΣ 5029802 ως προς την παράταση λήξης των Πράξεων μέχρι 31.12.2024 σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΕ) 2024/795 της 29ης Φεβρουαρίου 2024 (Άρθρο 15 – Τροποποιήσεις του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 223/2014) και την Υ.Α./354/10.06.2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Μελ. Μπαζή)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήματος δωρεάν παραχώρησης της χρήσης δημοτικού ακινήτου για τη στέγαση του Πολιτιστικού και Λαογραφικού Συλλόγου Αγιοπηγής «Το Νάμα» (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με εκμίσθωση του κυλικείου του Δημοτικού Σταδίου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Ευθυμίου)

17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με ψηφίσεις πιστώσεων του Κληροδοτήματος Βαλταδώρου (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

18. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έκφραση απόψεων Δημοτικού Συμβουλίου σε θέματα απαγόρευσης βοσκής στα πλαίσια διαχείρισης του Δημόσιου Δασικού Συμπλέγματος Αγράφων Καρδίτσας για την περίοδο έτους 2021-2030 (εισ.: αντιδήμαρχος Φωτ. Παπαδημητρίου)

19. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παροχή γνώμης επί του Σχεδίου Καθορισμού Τιμολογιακής Πολιτικής της Περιβαλλοντικής Αναπτυξιακής Δυτικής Θεσσαλίας (Π.Α.ΔΥ.Θ.) Α.Ε. έτους 2025 (εισ.: αντιδήμαρχος Φωτ. Παπαδημητρίου)

Οι δημοτικοί σύμβουλοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη συνεδρίαση μέσω τηλεδιάσκεψης καλούνται να το δηλώσουν στη διεύθυνση ds@dimoskarditsas.gov.gr το αργότερο έως την προηγουμένη της συνεδρίασης, ήτοι 27.8.2024