21/04/2024

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση απολογιστικών στοιχείων μηνός Ιανουαρίου 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση απολογιστικών στοιχείων μηνός Φεβρουαρίου 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

3. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση απολογιστικών στοιχείων μηνός Μαρτίου 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

4. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί της έκθεσης επίτευξης στόχων προϋπολογισμού Α‘ τριμήνου 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

5. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί των αποτελεσμάτων εκτέλεσης προϋπολογισμού και στοιχείων ισολογισμού Α‘ τριμήνου 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

6. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί της 5ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου Καρδίτσας έτους 2024 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

7. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο για τροποποίηση του Οργανισμού Εσωτερικής Υπηρεσίας του Δήμου Καρδίτσας λόγω κατάργησης του Νομικού Προσώπου Δημοσίου Δικαίου του Δήμου Καρδίτσας με την επωνυμία “Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού και Αθλητισμού Καρδίτσας (Δ.Ο.Π.Α.Κ.)” μέχρι την ενσωμάτωση αυτού στον Οργανισμό Εσωτερικής Υπηρεσίας (εισ.: αντιδήμαρχος Π. Μουταρέλος)

8. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο σχετικά με εξέταση πρότασης άρσης απαλλοτρίωσης με τροποποίηση ρυμοτομικών γραμμών στο Ο.Τ 55 (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

9. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο επί του σχεδίου κανονισμού λειτουργίας δημοτικού δάσους Παπαράντζας Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Φ. Παπαδημητρίου)

10. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο για προσωρινή μετακίνηση των λαϊκών αγορών που διεξάγονται την Τετάρτη και το Σάββατο (εισ.: αντιδήμαρχος Ολ. Μακρή)

11. Εισήγηση προς το Δημοτικό Συμβούλιο για κατάργηση θέσης κενωθέντος περιπτέρου και αποξήλωση κουβουκλίου (εισ.: αντιδήμαρχος Ολ. Μακρή)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με άσκηση ή μη ενδίκων μέσων κατά της απόφασης ΑΟ537_2023 του Διοικητικού Εφετείου Λάρισας (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με υποβολή πρότασης χρηματοδότησης στο ΤΠΑ Υπουργείου Εσωτερικών, στον Αξονα Προτεραιότητας 2.4 «Πρόληψη & διαχείριση κινδύνων» με τίτλο “ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΤΑ Α’ & Β’ ΒΑΘΜΟΥ _V» (εισ.: αντιδήμαρχος Φ. Παπαδημητρίου)

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με πρόσληψη προσωπικού με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου διάρκειας δύο (2) μηνών για την αντιμετώπιση έκτακτων αναγκών των Παιδικών και Βρεφονηπιακών Σταθμών για το σχολικό έτος 2023-2024 (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση όρων, ενδεικτικού προϋπολογισμού, τεχνικών προδιαγραφών, τρόπου διεξαγωγής για την παροχή υπηρεσίας αποστολής αλληλογραφίας Δήμου Καρδίτσας έτους 2024 – 2025 (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγκρότηση επιτροπής διενέργειας – παρακολούθησης διαγωνισμού για την παροχή υπηρεσίας αποστολής αλληλογραφίας Δήμου Καρδίτσας έτους 2024 – 2025 (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό των όρων της δημοπρασίας μίσθωσης σταυλικής εγκατάστασης για τη διαχείριση ανεπιτήρητων παραγωγικών ζώων (αιγοπρόβατα – βοοειδή) του Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Χαρ. Αγγελίδης)

18. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με απαλλαγή υπολόγων από αναθέσεις ΔΕΔΔΗΕ (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

19. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή ποσού από μισθώματα του υπ’αριθ. Ι-3 καταστήματος της Δημοτικής Αγοράς (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

20. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλών από παραβάσεις του ΚΟΚ (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

21. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλών από παραβάσεις του ΚΟΚ και επαναβεβαίωση σε νέους οφειλέτες (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

22. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήσεων δημοτών για διαγραφή προσαυξήσεων οφειλών (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

23. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή και επαναβεβαίωση οφειλής τελών άρδευσης εξηλεκτρισμού έτους 2019 της κοινότητας Μακρυχωρίου (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

24. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επιστροφή ποσού ως αχρεωστήτως εισπραχθέντος (εισ.: αντιδήμαρχος Σωτ. Αντωνίου)

25. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση αποφάσεων αντιδημάρχου προμήθειας τροφίμων για τις ανάγκες των Παιδικών Σταθμών Δήμου Καρδίτσας (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

26. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση αποφάσεων δημάρχου για τη μετακίνηση υπηρεσιακού οχήματος του Δήμου Καρδίτσας εκτός διοικητικών ορίων της Π.Ε. Καρδίτσας (εισ.: πρόεδρος Δημοτικής Επιτροπής)

27. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση και παραλαβή της επικαιροποιημένης μελέτης και των επικαιροποιημένων τευχών δημοπράτησης του έργου «Κατασκευή κτιρίου Κ1 (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων), μεταλλικού στεγάστρου και υποσταθμού ΔΕΗ στο Μουσικό Γυμνάσιο – Λύκειο Καρδίτσας» – Καθορισμός των όρων δημοπράτησης του έργου (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)

28. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με προμήθεια υλικών αποκατάστασης για την αντιμετώπιση των συνεπειών της κακοκαιρίας DANIEL

α) Προσφυγή στη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016, για την ανάθεση της σύμβασης

β) Έγκριση και παραλαβή από 15-9-2023 μελέτης της εξεταζόμενης προμήθειας

γ) Καθορισμός των όρων και των τευχών της πρόσκλησης για διαπραγμάτευση χωρίς προηγούμενη δημοσίευση σε περιορισμένο αριθμό οικονομικών φορέων για την επιλογή του αναδόχου της σύμβασης

δ) Καθορισμός των προσκαλούμενων οικονομικών φορέων

ε) Ορισμός επιτροπής διαπραγμάτευσης και αξιολόγησης προσφορών

στ) Ορισμός επιτροπής αξιολόγησης ενστάσεων (εισ.: αντιδήμαρχος Παν. Σβερώνης)