Κέντρο Κοινότητας με παράρτημα Ρομά Δήμου Καρδίτσας

Τα Κέντρα Κοινότητας αποτελούν μια εμβληματική δράση που θεσμοθετήθηκε με τον Ν. 4368 (ΦΕΚ Α΄21 /21.02.2016) και την Κοινή Υπουργική Απόφαση που ορίζει τις ελάχιστες προδιαγραφές λειτουργίας τους (ΦΕΚ 854 Β’/30.03.2016), όπως αυτή τροποποιήθηκε το 2019 (ΦΕΚ 1344 Β΄/19.04.2019) και το 2023 (ΦΕΚ 3322 Β΄/19.05.2023). Χρηματοδοτούνται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο+ στο πλαίσιο του Ειδικού Στόχου 4.ια των Περιφερειακών Προγραμμάτων του ΕΣΠΑ 2021-2027. Το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Καρδίτσας εποπτεύεται από την Δ/νση Κοινωνικής Πρόνοιας Δημόσιας Υγείας & ΑΜΕΑ του Δήμου Καρδίτσας.

Το κέντρο Κοινότητας του Δήμου Καρδίτσας στελεχώνεται από:
⦁ 2 κοινωνικούς λειτουργούς
⦁ 1 οικονομολόγο

Το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Καρδίτσας λειτουργεί και με παράρτημα για πληθυσμό ΡΟΜΑ και στελεχώνεται από:

⦁ 1 κοινωνιολόγο
⦁ 1 νοσηλεύτρια
⦁ 1 διαμεσολαβητή
⦁ 1 παιδαγωγό

Τι είναι το κέντρο κοινότητας;

Το κέντρο κοινότητας είναι το πρώτο σημείο επαφής του πολίτη με την κοινωνική υπηρεσία του δήμου με στόχο την υποδοχή, κατεύθυνση και παραπομπή του στις αρμόδιες κοινωνικές υπηρεσίες σε τοπικό, περιφερειακό και εθνικό επίπεδο.

Σε ποιους απευθύνεται το Κέντρο Κοινότητας

Ωφελούμενοι του κέντρου κοινότητας είναι πολίτες που κατοικούν στα όρια του Δήμου Καρδίτσας. Άτομα που αντιμετωπίζουν κάποιο κοινωνικό πρόβλημα οι ίδιοι ή κάποιο μέλος της οικογένειας τους και χρειάζονται την συνδρομή της πολιτείας.

Όπως π.χ. :
-ΆΝΕΡΓΟΙ
-ΑΜΕΑ
-ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΕΕΕ
-ΡΟΜΑ
-ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
– ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ
– ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΕΥΑΛΩΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ

Παρεχόμενες Υπηρεσίες

⦁ Υποδοχή των ωφελούμενων και καταγραφή των αιτημάτων τους.
⦁ Πληροφόρηση για ένταξη σε προγράμματα ανάλογα με τις ανάγκες τους.
⦁ Υποβολή αιτήσεων και πληροφόρηση για τις προϋποθέσεις ένταξης για το Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα (Ε.Ε.Ε) και την διασύνδεση με το ΤΕΒΑ
⦁ Υποβολή αιτήσεων και πληροφόρηση για το Επίδομα Στέγασης.
⦁ Υποβολή αιτήσεων και πληροφόρηση για το Επίδομα Γέννησης.
⦁ Υποβολή αιτήσεων και ενημέρωση για τα Αναπηρικά Επιδόματα από τον ΟΠΕΚΑ.
⦁ Υποβολή αιτήσεων και ενημέρωση για το επίδομα Ανασφαλίστων Υπερηλίκων από τον ΟΠΕΚΑ.
⦁ Πληροφόρηση και ενέργειες για το επίδομα στεγαστικής συνδρομής υπερηλίκων καθώς και για διεκδίκηση εξόδων κηδείας ανασφαλίστων.
⦁ Συμβουλευτική και ψυχοκοινωνική υποστήριξη από τους κοινωνικούς λειτουργούς.
⦁ Υπηρεσίες προώθησης της απασχόλησης (π.χ. συμβουλευτική υποστήριξη για την ένταξη ανέργων ωφελούμενων στην αγορά εργασίας αλλά και αντίστοιχα εύρεσης θέσεων εργασίας με στόχο την διασύνδεση των πολιτών απευθείας με τις επιχειρήσεις ή τα προγράμματα που υλοποιούνται).
⦁ Συμμετοχή σε δράσεις και δρώμενα με κοινωνικό περιεχόμενο.
⦁ Διοργάνωση εκδηλώσεων και δράσεων με επιμορφωτικό, επικοινωνιακό και κοινωνικό περιεχόμενο.
⦁ Διοργάνωση δράσεων δημιουργικής απασχόλησης παιδιών.
⦁ Διοργάνωση εκδηλώσεων και δράσεων με σκοπό την αγωγή και προαγωγή της Δημόσιας Υγείας.
Παράρτημα Ρομά
Το παράρτημα ΡΟΜΑ έχει ως στόχο να παρέχει πιο εξειδικευμένες υπηρεσίες, οι οποίες έχουν σχέση με τα ιδιαίτερα προβλήματα που αντιμετωπίζει η ομάδα-στόχος με σκοπό την αναβάθμιση του βιοτικούς τους επιπέδου και την πλήρη κοινωνική τους ενσωμάτωση.
Παρεχόμενες Υπηρεσίες
⦁ Διαμεσολάβηση, πληροφόρηση και σύνδεση με αρμόδιες υπηρεσίες.
⦁ Στήριξη, ενδυνάμωση και ενεργοποίηση των γυναικών.
⦁ Παροχή πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, ενημέρωση, πρόληψη.
⦁ Μαθησιακή στήριξη και εξάλειψη της σχολικής διαρροής.
⦁ Προώθηση σε δράσεις συμβουλευτικής κατάρτισης και απασχόλησης.

Οι υπηρεσίες που προσφέρονται είναι δωρεάν.

ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ
Διεύθυνση: Λάμπρου Παπαδόπουλου 1