10/09/2018

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

1. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση πρακτικών του πανελλήνιου αρχιτεκτονικού διαγωνισμού ιδεών με θέμα “Αρχιτεκτονική Ανάπλαση και Αξιοποίηση του περιβάλλοντος χώρου του Πρώην Στρατοπέδου Λουμάκη στην Καρδίτσα” (εισ.: αντιδήμαρχος Κων. Ξυλομένος)

2. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση της 10ης αναμόρφωσης του προϋπολογισμού Δήμου Καρδίτσας οικονομικού έτους 2018 (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Γούλας)

3. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με καθορισμό τελών της ετήσιας παραδοσιακής εμποροπανήγυρης (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Γούλας)

4. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με συγκρότηση επιτροπής διεξαγωγής της ετήσιας παραδοσιακής εμποροπανήγυρης 2018 (εισ.: αντιδήμαρχος Γ. Γούλας)

5. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με τροποποίηση της άδειας ίδρυσης και λειτουργίας του Δ’ Παιδικού Σταθμού Δήμου Καρδίτσας (εισ.: αντιδήμαρχος Ιω. Σβάρνας)

6. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή τροποποίησης (3η τροποποίηση) της Πράξης της Πρόσκλησης με τίτλο «ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2015 – 2016» με κωδικό ΟΠΣ 5000194 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής για το ΤΕΒΑ/FEAD 2014 – 2020» (εισ.: αντιδήμαρχος Ευ. Διαμαντή)

7. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με αποδοχή ένταξης της Πράξης «ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2018-2019» Κ.Σ. Π.Ε. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ» με Κωδικό ΟΠΣ 5029802 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής» του Ταμείου Ευρωπαϊκής Βοήθειας προς τους Απόρους (ΤΕΒΑ) 2014 – 2020» (εισ.: αντιδήμαρχος Ευ. Διαμαντή)

8. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με παραλαβή της μελέτης και των τευχών δημοπράτησης του έργου «ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΙΣ ΔΗΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ» (πρόσκληση IV – πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ») και καθορισμός του τρόπου ανάθεσης (εισ.: Β. Ελευθερίου)

9. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση χορήγησης παράτασης προθεσμίας περάτωσης του έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΖΗΜΙΩΝ ΑΠΟ ΘΕΟΜΗΝΙΕΣ ΣΤΟ ΟΔΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΕΤΟΥΣ 2017» (εισ.: Β. Ελευθερίου)

10. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση του πρακτικού κλήρωσης για την συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΣΤΙΣ Τ.Κ. ΤΗΣ Δ.Ε. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ» (εισ.: Β. Ελευθερίου)

11. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση του πρακτικού κλήρωσης για την συγκρότηση επιτροπής προσωρινής παραλαβής του έργου «ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΑΡΩΝ ΣΤΙΣ Δ.Ε. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, ΚΑΜΠΟΥ, ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ, ΙΤΑΜΟΥ» (εισ.: Β. Ελευθερίου)

12. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με έγκριση του πρακτικού κλήρωσης για την συγκρότηση επιτροπής προσωρινής παραλαβής του έργου «ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΥΠΟΔΟΜΩΝ Δ.Ε. ΚΑΛΛΙΦΩΝΙΟΥ» (εισ.: Β. Ελευθερίου)

13. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με προσφυγή στη διαδικασία της απευθείας ανάθεσης με διαπραγμάτευση για την προμήθεια τροφίμων κοινωνικής πολιτικής Δήμου Καρδίτσας έτους 2018 (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)

14. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διακοπή συμμετοχής του Δήμου Καρδίτσας ως μέλους στο δίκτυο “ΑΜΦΙΚΤΥΟΝΙΑ” (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)

15. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αίτησης για τετραετή παράταση υφιστάμενης σύμβασης μίσθωσης αγροτεμαχίου στην Τ.Κ Ρούσσου (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)

16. Συζήτηση και λήψη απόφασης επί αιτήσεων για τετραετή παράταση υφιστάμενων συμβάσεων μίσθωσης αγροτεμαχίων στην Τ.Κ Γεωργικού (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)

17. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλών από χρηματικούς καταλόγους τροφείων των παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών Δήμου Καρδίτσας (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)

18. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλής από κλήση (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)

19. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλής από τέλη ύδρευσης της Τ.Κ Ραχούλας (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)

20. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλών Τέλους Ακίνητης Περιουσίας (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)

21. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή και επαναβεβαίωση οφειλών Τέλους Ακίνητης Περιουσίας (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)

22. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με διαγραφή οφειλής λόγω λύσης σύμβασης μίσθωσης του υπ’αριθμ. Ι-2 καταστήματος της Δημοτικής Αγοράς (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)

23. Συζήτηση και λήψη απόφασης σχετικά με επιστροφή ποσού από παράβολο χορήγησης άδειας μουσικής ως αχρεωστήτως καταβληθέντος (εισ.: Κων. Κορκόντζελος)