26/02/2005

Ο δήμος Καρδίτσας βραβεύτηκε το διεθνές βραβείο «ΚΛΙΜΑΤΙΚΟ ΑΣΤΕΡΙ 2004», που αφορά πρωτοβουλίες της τοπικής αυτοδιοίκησης με περιβαλλοντικό χαρακτήρα που συμβάλουν στην διατήρηση του κλίματος. Το σχέδιο που υπέβαλλε ο Δήμος Καρδίτσας είχε τίτλο: “Πρωτοβουλίες για τη Βιώσιμη Κινητικότητα και το Ποδήλατο στην πόλη της Καρδίτσας – ίδρυση του πρώτου δικτύου Ελληνικών Δήμων που προωθούν τη χρήση ποδηλάτου”

Το διαγωνισμό οργανώνει κάθε δύο χρόνια ο διεθνής οργανισμός Climate Alliance (Συμμαχία για το Κλίμα), με έδρα τη Φραγκφούρτη. Στόχος του διεθνούς αυτού Οργανισμού είναι η εφαρμογή του πρωτοκόλλου του Κιότο για το κλίμα. Άλλος στόχος είναι οι αναπτυξιακές δράσεις που βοηθούν και δεν καταληστεύουν τους φυσικούς και ανθρώπινους πόρους των υπό ανάπτυξη χωρών.

Η βράβευση έγινε στο Baden της Αυστρίας (κοντά στην Βιέννη), στις 25 Φεβρουαρίου 2005. Βραβεύτηκαν περίπου 20 δήμοι από όλη των Ευρώπη.

Ο Δήμος Καρδίτσας είναι ο πρώτος ελληνικός δήμος που έλαβε το συγκεκριμένο βραβείο.