20/03/2013

foto-festival-theatrou-2Ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Κων. Παπαλός στην τοποθέτησή του στη συνέντευξη τύπου για το 29ο Πανελλήνιο Φεστιβαλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας τόνισε τα εξής:

Το Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας έχει πλέον καθιερωθεί και καταξιωθεί στην συνείδηση όλων ως ένας πολύ σημαντικός πολιτιστικός θεσμός, όχι μόνο σε τοπικό, αλλά και σε εθνικό επίπεδο.

Αυτό πιστοποιείται από την αντοχή του Φεστιβάλ στο χρόνο,  καθώς είναι η 29η συνεχόμενη χρονιά που διοργανώνεται στην πόλη μας,  αλλά και από την μεγάλη συμμετοχή θεατρικών ομάδων και ερασιτεχνών καλλιτεχνών από πολλές περιοχές της Ελλάδας.

Το επιβεβαιώνει επίσης εμφατικά η προσέλευση σημαντικών προσωπικοτήτων της Τέχνης και του Πολιτισμού, τους οποίους και θα χαρώ να καλωσορίσω στην φιλόξενη και όμορφη πόλη μας.

Το αποδεικνύει πάνω από όλα η αγάπη των Καρδιτσιωτών που όλα αυτά τα χρόνια έχει αγκαλιάσει με τον πιο θερμό τρόπο τη διοργάνωση και περιμένει κάθε χρόνο με ανυπομονησία να έρθουν αυτές οι ημέρες που το Θέατρο γιορτάζει στην πόλη μας.

Για την Καρδίτσα είναι ιδιαίτερα σημαντικό το γεγονός οτι μέσω του Φεστιβάλ καθίσταται πανελλήνιο πολιτιστικό και πολιτισμικό σημείο αναφοράς και διαμορφώνει την εικόνα και τον χαρακτήρα της «Καρδίτσας του πολιτισμού, της τέχνης και των γραμμάτων».

Ο Δήμος Καρδίτσας στεκόταν και στέκεται πάντοτε αρωγός και συμμέτοχος στις διοργανώσεις-θεσμούς που προάγουν τον πολιτισμό και καλλιεργούν το πνεύμα,  προσφέροντας καλλιτεχνικές και πολιτιστικές διεξόδους στους Καρδιστιώτες.

Προσωπικά είμαι πεπεισμένος οτι σε μια εποχή οικονομικής, κοινωνικής και ηθικής κρίσης, ο Πολιτισμός είναι το καλύτερο αντίδοτο και η “αντεπίθεση” της κοινωνίας.

foto-festival-theatrou-1