18/12/2014

Την Παρασκευή 19/12 και ώρα 10.30 π.μ.- 12.30 μ.μ.  στο αίθριο  στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων του Δήμου Καρδίτσας

??????????????????????Στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων του Δήμου Καρδίτσας,  την Παρασκευή 19/12 και ώρα 10.30 π.μ.- 12.30 μ.μ.  στο αίθριο της Δημοτικής Αγοράς,  ο Δήμος  σε συνεργασία με την  Ελληνική Εταιρεία Ανακύκλωσης (ΕΕΑΑ) διοργανώνουν το ψυχαγωγικό και εκπαιδευτικό ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ της Ανακύκλωσης.

Μία ψυχαγωγική, αλλά παράλληλα ενημερωτική δράση για τους μικρούς μας φίλους με γνωστά  παιχνίδια που έχουν προσαρμοστεί κατάλληλα με μηνύματα Ανακύκλωσης, ώστε τα παιδιά ενώ διασκεδάζουν, παράλληλα, να εκπαιδεύονται στα υλικά που ανακυκλώνονται και στη σωστή συμμετοχή στην  Ανακύκλωση.

Το ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ της Ανακύκλωσης αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της φιλοσοφίας της ΕΕΑΑ και του Δήμου,  σύμφωνα με την οποία η συνεχής εκπαίδευση και ενημέρωση του κοινού δημιουργεί ολοένα και πιο ευσυνείδητους πολίτες που μαθαίνουν για την ανακύκλωση συσκευασιών, την «αγκαλιάζουν» και την εντάσσουν με αποτελεσματικό τρόπο στην καθημερινότητά τους.

Χιλιάδες παιδιά σε διάφορες πόλεις , έχουν ήδη λάβει μέρος στη συγκεκριμένη πρωτοβουλία της ΕΕΑΑ, μέσω της οποίας γνώρισαν τον Μπλε Κάδο και διασκέδασαν μέσα από τον κόσμο της ανακύκλωσης των συσκευασιών!

Ο Δήμος Καρδίτσας και η ΕΕΑΑ προσκαλούν τα σχολεία της πόλης να συμμετάσχουν στην εκδήλωση.

Το απόγευμα από 5:00μμ – 7:00μμ. στο αναψυκτήριο Παυσιλύπου θα παρουσιαστεί το διαδραστικό παραμύθι με τίτλο “Το κατεργάρικο αστεράκι”, από την Αλεξάνδρα Τέα ενώ στις 9:30μμ στον ίδιο χώρο διοργανώνεται παραδοσιακή χορευτική βραδιά από το Δημοτικό χορευτικό συγκρότημα “ΜΑΙΡΗ ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ”

Το απόγευμα της Τετάρτης 17/12 στο αναψυκτήριο Παυσιλύπου διοργανώθηκε Χριστουγεννιάτικη γιορτή από τον Παιδικό Σταθμό “Παιδικός κήπος” της Χαράς  Μαρρά και η βραδιά ολοκληρώθηκε στο με συναυλία στον ίδιο χώρο από το συγκρότημα Vin Doux  με μουσική jazz και ρετρό.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου 20 Δεκεμβρίου έχει ως εξής:

Ώρα: 11:00 πμ – 1:00μμ. Δημοτικό  Κινηματοθέατρο

Θεατρική παράσταση με τίτλο "Με λένε Ηλία" από το “τέχνης παίδευσις” Θεατρικό Εργαστήριο Καρδίτσας. Μία σύγχρονη θεατρική παράσταση για μικρούς  & μεγάλους θεατές. Πρόκειται για μία ιστορία που αφορά την ευαίσθητη ομάδα ατόμων με ειδικές ανάγκες καθώς και την αξία της αγάπης, της ψυχικής δύναμης και των πνευματικών χαρισμάτων στην ανθρώπινη ζωή

'Ωρα 11:00 πμ – 1:00 μμ. Πλατεία "Δημ. Γιολδάση" (πρώην  Πλατεία Λάππα)

Προβολή της ταινίας “Joulutarina”. Η ιστορία του Αη Βασίλη από την Παιδική Βιβλιοθήκη "Αγγελική Βαρελλά". Μετά το τέλος της ταινίας θα προσφερθούν γλυκίσματα και ζεστή σοκολάτα από τα καφέ της πλατείας

'Ωρα 4:00μμ – 6:30μμ. Αναψυκτήριο  Παυσιλύπου

Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή των Κ.Δ.Α.Π Αρτεσιανού & Καρδιτσομάγουλας περιλαμβάνει:maria-mara

Παράλληλες εκδηλώσεις:

Ώρα 11:30πμ. – 1:30μμ. Αρχαιολογικό Μουσείο

Η παρέα των μικρών ζωηρών καλικαντζάρων έρχονται κοντά μας  να μας  γνωρίσουν  παλαιά έθιμα των Χριστουγέννων, να παίξουν και να στολίσουν το έλατο του Μουσείου μαζί με παιδιά ηλικίας 6-12 ετών

΄Ωρα 12:00μμ – 3:00μμ. Κοινότητα Γεωργικού

Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση: Γουρνοχαρά μαζί με την ποδοσφαιρική  ομάδα Γεωργικού “Ατρόμητος”.