23/09/2016

Η “Παραδοσιακή Πίτα” από το 2002 ακολουθεί σταθερά ανοδική πορεία κερδίζοντας την εμπιστοσύνη των τοπικών επαγγελματιών
και δημιουργώντας δίκτυο σε πολλές άλλες πόλεις

Το  εργαστήριο πίτας “Κων/νος Παπαθεοχάρης” επισκέφθηκε ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φώτης Αλεξάκος συνοδευόμενος από την Αντιδήμαρχο Οικονομικών κα Σωτ. Μπακαλάκου και τον Αντιδήμαρχο Επιχειρηματικότητας κ. Κων. Ψημμένο.

Η επίσκεψη εντάσσεται στο πλαίσιο της προσπάθειας της Δημοτικής Αρχής να ενημερωθεί από πρώτο χέρι για τα παραγόμενα είδη και τις δραστηριότητες,  τα προβλήματα, αλλά και τις προοπτικές των τοπικών μεταποιητικών επιχειρήσεων και παράλληλα να αναδείξει και να προβάλλει εντός και  εκτός Καρδίτσας το αξιόλογο επιχειρηματικό δυναμικό της περιοχής μας.

Το εργαστήριο πίτας δημιουργήθηκε το 2002 από τον Κ. Παπαθεοχάρη στο 2ο χλμ Καρδίτσας- Μέλισσας, ενώ το 2007 αυτοματοποιείται ένα μεγάλο μέρος της παραγωγικής διαδικασίας. Η εξέλιξη των εργασιών της επιχείρησης ακολουθεί σταθερά ανοδική πορεία και η ζήτηση των προϊόντων αυξάνεται κάθε χρόνο, καθώς και το πελατολόγιό της. Διαθέτει σύγχρονο μηχανολογικό εξοπλισμό που της παρέχει τη δυνατότητα να ανταποκρίνεται στους παραγωγικούς της στόχους και στις απαιτήσεις των πελατών της.

Μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα με φιλοσοφία “σταθερά υψηλή ποιότητα, καλές τιμές και γρήγορη εξυπηρέτηση, η Παραδοσιακή Πίτα δεν κατάφερε μόνο να κερδίσει την εμπιστοσύνη των τοπικών επαγγελματιών, αλλά πολύ γρήγορα επεκτάθηκε και δημιούργησε δίκτυο σε πολλές άλλες πόλεις.

Το εργαστήριο παράγει πίτα για γύρο και σουβλάκι, χειροποίητη και τυποποιημένη, πίτα μεγάλη χειροποίητη και τυποποιημένη, πίτα γίγας, πίτα κυπριακή, πιτάκια , κανταΐφι, σφολιατάκια, φύλλο χονδρό και φύλλο κρούστας λεπτό. Η ποιότητα των προϊόντων διασφαλίζεται με τους αυστηρότερους ποιοτικούς ελέγχους (HACCP) εφαρμόζοντας πιστοποιημένο σύστημα διασφάλισης της ασφάλειας και υγείας των τροφίμων κατα ΕΝ ISO 22000:2005.

Ο Δήμαρχος συνεχάρη τον κ. Παπαθεοχάρη για την ανοδική πορεία της επιχείρησης, – στην οποία πέρα από όλη την οικογένεια εργάζονται 4 ακόμα εργαζόμενοι – και υπογράμμισε οτι η προσπάθεια της Δημοτικής Αρχής είναι να συμβάλει στο μέτρο των δυνατοτήτων της στην προσπάθεια για μεγαλύτερη διείσδυση των τοπικών προϊόντων στα μεγάλα και μικρότερα σημεία πώλησης και την καλλιέργεια τοπικής καταναλωτικής συνείδησης, αναλαμβάνοντας σχετικές πρωτοβουλίες.