06/05/2015

Συνέντευξη τύπου με θέμα το ρεσιτάλ πιάνου του Καρδιτσιώτη σολίστ Απόστολου Παληού με έργα του συμπατριώτη μας συνθέτη Θωμά Μπακαλάκου που διοργανώνεται την Κυριακή 10/5 και ώρα 8.30 μ.μ. στην αίθουσα του ξενοδοχείου Thessalikon Grand δόθηκε το μεσημέρι της Τετάρτης 6/5 στο Δημαρχείο.

Στη συνέντευξη τύπου συμμετείχαν:

Οι Αντιδήμαρχοι Καρδίτσας  κ.κ. Κ. Ψημμένος και Σωτ. Μπακαλάκου, ο Πρόεδρος της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας κ. Μαν.Στεργιόπουλος, η Πρόεδρος του Κέντρου Ιστορικής και Λαογραφικής 'Ερευνας “Ο Απόλλων” κ.Β. Κοζιού, η Δ/ντρια Α/θμιας Εκπαίδευσης κ. Ευθ. Μητσιάδη και  ο συνθέτης κ. Θωμ.Μπακαλάκος.

Παραβρέθηκαν επίσης η Πρόεδρος της Ένωσης Επιστημόνων Ν. Καρδίτσας κ. Β.Σδράλια, ο Πρόεδρος της Αμφικτυονίας Θεσσαλών Καραγκούνηδων κ. Απ.Φυρφιρής, ο Γραμματέας και η Έφορος της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων Ν.Καρδίτσας κ.κ. Βασ. Αγραφιώτης και Σοφ. Τζέλλα αντίστοιχα και η κ. Μ.Μπάλλα, Μέλος Ε.Ε. του Κέντρου Ιστορικής και Λαογραφικής Έρευνας «ο ΑΠΟΛΛΩΝ» Καρδίτσας και της Αμφικτυονίας Θεσσαλών Καραγκούνηδων .

Το ρεσιτάλ, όπου μεταξύ άλλων θα γίνει και η πρώτη παρουσίαση του έργου "ΆΡΝΗ" του Θ. Μπακαλάκου που εξέδωσε ο Δήμος Καρδίτσας τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου, της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων Καρδίτσας, του Κέντρου Ιστορικής και Λαογραφικής Έρευνας «Ο ΑΠΟΛΛΩΝ» Καρδίτσας και του Μορφωτικού και Πολιτιστικού  Συλλόγου Κυψέλης, ενώ  θα επαναληφθεί  στον ίδιο χώρο τη Δευτέρα 11 Μαΐου στις 11 το πρωί, με ελεύθερη είσοδο για τους μαθητές, ύστερα από αίτημα των διευθυντών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΡΕΣΙΤΑΛ ΠΑΛΗΟΥ ΣΕ ΕΡΓΑ ΜΠΑΚΑΛΆΚΟΥ

Ευχαριστούμε που ανταποκριθήκατε στην πρόκλησή μας για τη σημερινή συνέντευξη τύπου, στην οποία έχουμε τη χαρά να είναι μαζί μας ο διακεκριμένος συμπατριώτης μας συνθέτης Θωμάς Μπακαλάκος.

Σκοπός μας είναι να ενημερώσουμε τους συμπολίτες για ένα σημαντικό καλλιτεχνικό γεγονός που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 10 Μαίου και ώρα 8.30 στην αίθουσα του ξενοδοχείου Thessalikon Grand, το ρεσιτάλ πιάνου του διακεκριμένου Καρδιτσιώτη πιανίστα Αποστόλη Παληού, ο οποίος θα εκτελέσει έργα του κ. Μπακαλάκου.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης θα παρουσιαστεί για πρώτη φορά στο κοινό και το έργο “Άρνη” – σε πρώτη παρουσίαση- το οποίο ο Δήμος μας είχε τη χαρά και την τιμή να εκδόσει. Το CD με το μουσικό έργο μαζί με δύο λευκώματα, την παρτιτούρα του έργου και την έρευνα της εκπαιδευτικού κ. Φωτεινής Φιλίππου για την ιδιαίτερη πολιτισμική ταυτότητα του Δυτικοθεσσαλικού πεδινού χώρου εμπεριέχονται σε μια καλαίσθητη κασετίνα, η οποία θα διανεμηθεί σε φορείς της περιοχής μας και όχι μόνο.

Το ρεσιτάλ τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου μας, της  Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας, του Κέντρου Ιστορικής και Λαογραφικής Έρευνας “Ο ΑΠΟΛΛΩΝ”, καθώς και του Μορφωτικού και Πολιτιστικού Συλλόγου Κυψέλης και είναι βέβαιο οτι το αποτέλεσμα της σύμπραξης των δύο πολύ σημαντικών συμπατριωτών μας καλλιτεχνών σε συνδυασμό με την πρώτη παρουσίαση της “Άρνης” συνιστά ένα κορυφαίο καλλιτεχνικό γεγονός, που θα έχει την ευκαιρία να απολαύσει το κοινό.

Θεωρώ επίσης πολύ σημαντικό το γεγονός οτι η εκδήλωση θα επαναληφθεί την επόμενη ημέρα, στις 11 το πρωί στον ίδιο χώρο με ελεύθερη είσοδο για τους μαθητές των σχολείων, γιατί θα δώσει την σπάνια ευκαιρία σε πολλά παιδιά να απολαύσουν ένα μοναδικό ρεσιτάλ.

Καλώ όλους τους Καρδιτσιώτες να τιμήσουν τις εκδηλώσεις.

PALIOS-MPAKALAKOS-AFISA